Tezli Yüksek Lisans İle Tezsiz Yüksek Lisans Arasındaki Fark Nedir ?

Teli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisans arasındaki farklar çoğu kişi tarafından merak edilen bir konu. Birçok üniversitede bölümlere göre tezli ve tezsiz olmak kaydıyla ikiye ayrılıyor. Neye göre tezli ya da tezsiz tercihi kullanmalıyız. Arasındaki temel farklar neler ? Tezli yüksek lisans mı tezsiz yüksek lisans mı daha avantajlı ve yararlı ? Tüm bu soruların cevaplarını sizler ile paylaşıyoruz.

 

Tezli Yüksek Lisans ile Tezsiz Yüksek Lisans Arasındaki Farklar

Tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisans arasındaki temel fark sadece tezli veya tezsiz oluşudur. Yani aslında biri diğerinden çok farklı ve başka kapılar açan bir yüksek lisans programı değildir. Yalnız yüksek lisansın ardından akademisyen olmak isteyen ve doktoraya yönelen kişiler daha çok tezli yüksek lisansı tercih ederler. Akademisyen olmak istemeyip iş hayatına atılanlar ise tezsiz yüksek lisans yapmayı isterler. Tabi ki tezsiz yüksek lisans yapanlar akademik kariyere devam edip doktoraya da başvurabilirler. Önlerinde bir engel yoktur. Ancak tezli yüksek lisans öğrencileri doktora başvurusunda bir önceliğe sahiptir. Yalnız şu konu çok tartışılıyor. 2013 Şubat ayında yapılan doktora başvuru yönetmelik değişikliğinde başvuru koşullarında lisans ve yüksek lisans mezunu yerine lisans ve tezli yüksek lisans mezunu ibaresi bulunuyor. Bu durum da akılları bir hayli karıştırıyor. Net ve somut bir bilgi ise yayınlanmış değil.

yüksek lisansBir diğer konu ise tezli yüksek lisans da öğrenci tez yazarken tezsizde de proje yazar. Aralarında bu şekilde bir fark vardır. Kabul görmüş görüş ise genellikle; “madem yüksek lisans yapıyorsun tezli yap” görüşü hakimdir.

Yeni başvuranlar ileride doktoraya yönelmek isterlerse bir sorun yaşamamak için tezli yüksek lisansa başvuru yapabilirler. Ülkemizde eğitim madurunun çok fazla olduğunu düşünürsek temkinli olmakta fayda var. Yüksek lisans başvurunuzda başarılar…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir