Topluma Uyum Sağlama ve Sıradanlık

toplum-uyum-asosyallikToplum kavramı, her birey için oldukça önemlidir. Zira, iş hayatımızda, gündelik hayatımızda, eğlence alanlarında ya da diğer tüm yaşamımız ile doğru orantılı platformlarda her zaman toplum ile iç içe bir düzen içerisindeyizdir. Peki, toplum içerisinde uyum sağlama konusunda başarılı mıyız? Bu kadar hayatımız ile iç içe olan bir yaşam içerisinde, toplumda sıradan mıyız? Yoksa, gerçekten farklı bir birey miyiz?

Bu sorularımızın bir çoğunun cevabı aslında aynıdır. Evet, hepimiz toplum içerisinde sıradan bireyleriz ve istesek de istemese de topluma uyum sağlamak zorundayızdır. Zira, sıradan olmanın dışına çıkar; toplum yapısından uzak ve farklı bir birey olur isek, bu durum toplumdan dışlanmaya varana kadar bir çok sorunu bizlere sunabilir. Toplumdan dışlanmak ise, bizlerin her aşamada ciddi sorunlar yaşamasına neden olur. Çünkü, toplum kavramı çok geniştir. Bakkala giderken geçtiğiniz mahalleniz, iş yeriniz ya da bir akşam yemeği oturduğunuz lokanta toplumu oluşturan bir bütündür. Bu alanlarda ise, toplum ile iç içe olmak; toplum ile uyumlu hareket etmeyi gerektirir. Aksi halde, çeşitli sorunlar söz konusu olur.

Toplumda Birey ve A-Sosyal Olmak

Yukarıda ki gibi eğer toplum ile uyumlu ve iç içe bir yapıda hareket etmez iseniz, toplumdan uzaklaşmanız kaçınılmaz olur. Toplumdan uzaklaşmak ise zaman içerisinde a-sosyallik sorununu beraberinde getirir. Yani, diğer insanlar ile yeterince sağlıklı bir yapı içerisinde iletişim kuramaz, çalıştığınız yerden; eğitim alanınıza, özel yaşantınızdan gündelik olarak uğradığınız alanlara kadar problemler yaşarsınız. Bu sorunlar ise sadece basit bir yapıda devam etmez. Nitekim, asosyal olmak ve zaman içerisinde toplum ile uyum sağlayamamak kişilik bozulmalarına kadar neden olur, ciddi kişisel problemleri ve akabinde psikolojik sorunları getirir.

Bu nedenle, her ne olursa olsun toplum içerisinde diğer insanlar gibi hareket etmek, toplumun diğer bireylerine saygı duymak ve onlar ile uyumlu adımlar atmak çok önemlidir. Eğer, sizler bu şekilde hareket edemiyor ve istem dışı olarak farkındalık yaratmak, toplum içerisinde sorunlara neden olmak gibi problemler yaşıyor iseniz, bu konuda mutlaka profesyonel destek dahi almanız oldukça önemlidir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir