Tsunami ve Dev Dalgalar

Tsunami dev dalgalar olarak bilinmektedir. Aslında tektonik olaylar sonucu ortaya çıkmaktadır. Tektonik olaylar denilince akla deprem, çöküntü, volkan patlaması gibi olaylar gelir. Bu olaylar nedeniyle denize büyük bir enerji geçer. Uzun süreli olarak dev dalgalara neden olur. Öyle ki filmlerde bunlarla ilgili canlandırmaları seyretmişizdir. Her şeyi içine alan ve sular altında bırakan son derece ciddi bir afet meydana getirmektedir.

tsunami temsili görsel

Tsunami kelimesi ilk olarak 1896 yılında oluşan Meiji depremi ile adından söz ettirdi. Japonya’da meydana gelen bu olay sonucunda yirmi bir bin kişi hayatını kaybetti. Tarihteki en büyük tsunami dalgalarından biri olarak dünya tarihine geçti. Böylece bu kelime dünya dillerine kendiliğinden geçmiş oldu.

Tsunami de art arda pek çok dalgalar oluşmaktadır. İlk dalga hafif olarak gelse de bu dalga diğer dalgaların geleceğinin habercisidir. Tsunaminin en çok görüldüğü yer pasifik okyanusudur. Daha çok Japonya’da görülen dev dalgalar sonucunda ortaya çıkan ciddi bir olaydır. Japonya’da tsunami liman dalgası olarak ifade edilmektedir.

Tsunamiden korunmak için deprem, sel gibi doğal afetlerin yaşandığı deniz kıyılarında yerleşim yapmamak gerekir. Küçük bir deprem bile tsunaminin habercisi olabilir. O yüzden her depremi ciddiye almak gerekir. Kıyılardan uzaklaşarak daha uzak yerlere gitmek gerekir. Bazen küçük bir tsunami sonrasında dev dalgalarla birlikte meydana gelen büyük tsunamiler oluşabilir. Bu açıdan dikkatli olmak gereklidir.

Tsunami doğal afetinden sonra can ve mal kaybı çok fazla yaşanmaktadır. 26  Aralık 2004 yılında Endonezya’nın Sumatra Adası açıklarında tsunami meydana geldiğinde binlerce insan can vermiştir. En son 11 Mart 2011 yılında Japonya’da meydana gelen dokuz büyüklüğündeki deprem şiddetinin ardından tsunami oluşmuştur. Son yüz kırk yılın en büyük depremi olarak ifade edilen bu deprem sonucunda felaket yaşanmaz iken deprem sonucu ortaya çıkan dev dalgaların oluşturduğu tsunami sonucunda binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Akıl almaz bir can ve mal kaybı yaşanmıştır. Şehirler adeta denize gömülmüştür. Öyle ki haritadan silinen şehirler olmuştur. Son derece ciddi ve inanılmaz bir yıkım meydana gelmiştir. Bu açıdan tsunaminin meydana getirdiği kayıp daha fazladır.

devasa tsunami

 

tsunami

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir