Türk Mutfağının Unutulmaz Çorbaları

Çorba Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Kışın soğuk günlerinde içimizi ısıtacak bir yemektir çorba. Yazın serinleten soğuk ayranlı çorbalarda vazgeçilmezdir. Çorbalar ana başlangıç yemekleri olarak karşımıza çıkar ve Türk mutfağının olmazsa olmaz bir lezzetidir. Çeşitli çorba tarifleri vardır. Kültürümüz bu açıdan oldukça zengindir. Bakliyatlarla yapılan çorbalar, mesela mercimek , nohut çorbaları en meşhur olanlarıdır. Hamur ile yapılan çorbalarımız, erişte, şehriye, tarhana çorbaları en bilindikler arasında yer alır. Kırmızı et, tavuk ve sakatat ile yapılan çorbalardan işkembe çorbası, ciğer çorbası bilinen çorbalardandır. Yoğurt ile hazırlanan çorbalarımızda oldukça yaygındır. Bunun dışında sebze çorbaları, brokoli, kabak, patates de oldukça sevilen çorbalarımızdandır. Balık çorbaları da çok yaygın olmamakla birlikte yapılan çorbalar arasında yer almaktadır. Görüldüğü gibi çorbalar açısından oldukça zengin bir kültüre sahibiz. Çorbalarımızın hepsi ayrı lezzete sahiptir. Hasta olduğumuz zaman ilk önce çorba içme ihtiyacı hissederiz.

çorba

Taneli mısır çorbası denediniz mi bilmiyorum ama değişik bir tat olarak ve farklı bir çorba yapmak isterseniz işte size lezzetli bir çorba tarifi. Taneli süt mısır bir çorba kasesi kadar,bir adet kuru soğan, un iki çorba kaşığı kadar, bir adet kırmızı biber, bir tutam maydanoz, yeteri kadar su ve tuz. Ayrıca isteğe göre tavuk suyu yada et suyu kullanılabilir. Bu malzemeleri hazırladığımız şimdi yapılması gereken çorbayı hazırlamak.

Tenceremizin içine bir miktar sıvı yağ koyuyoruz. Üzerine ince olarak doğranmış soğanlarımızı ilave ediyoruz. Soğanlarımız biraz pembeleşince üzerine mısır tanelerini döküyoruz. Ve hemen arkasından küp küp doğranmış kırmızı biberleri ekliyoruz. Bu malzemelerimiz yaklaşık dört beş dakika kadar orta hararetli ateşte kavuruyoruz. Arkasından unu ilave ederek üç dört dakika kadar tekrar kavuruyoruz. Üzerine soğuk suyumuzu ilave ediyoruz. Ve çorbamızı kaynamaya bırakıyoruz. Çorbamız kaynadığından bu malzemeleri blender yardımı ile iyice çorba kıvamına getiriyoruz. Üzerine yeteri miktarda tuzumuzu koyduğumuzda çorbamız artık hazır hale geliyor. Çorbamızı servis kaselerine dökünce üzerine isteğe göre ince doğranmış maydanoz da ilave edebiliriz. İşte size farklı bir lezzet.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir