Türkiye’de Golf Sporu

Türkiye’de bugün İstanbul’da iki tane, Antalya’da ise on tane on sekiz çukurlu golf sahası bulunmaktadır. Bunun yanında dokuz çukurlu golf sahaları da vardır. Golf sahası Türkiye’de İstanbul, Muğla ve Antalya’da bulunmaktadır. Antalya’daki golf sahaları daha çok golf turizmine yönelik golf sahalarıdır. Kendileri üye barındırmazlar. Sadece golf turizmi için Türkiye’ye gelen turizmcilere yönelik olarak hizmet etmektedirler. Üyeleri yoktur. Golf kulüplerinin dışında federasyona ait bir saha henüz yoktur. Türkiye’de golf sporunun  yayılması için böyle bir saha gereklidir. Türkiye Golf Federasyonu’nun başlattığı dört yılda yüz golf sahası projesi vardır.

antalya golf sahası
Antalya Golf Sahası

Türkiye Golf Federasyonu lisans mecburiyetini sadece resmi golf turnuvalarına katılmak için aramaktadır. Lisanslı golf oyuncusu olabilmek için bunun için ayarlanan bir formu doldurup imzalamak gerekir. Bunun dışında ait olduğu kulüp tarafından da imzalanması gerekir. İki adet vesikalık fotoğraf ile nüfus kağıdının önlü arkalı fotokopisi ve herhangi bir doktordan bu kişinin golf yapmasında herhangi bir engelin olmadığını gösteren raporu alması yeterlidir. Bunları yapan herkes lisanslı golf oyuncusu olabilir. Golf lisansı almanın sınavı yoktur. Ancak golf de diğer sporlarda olmayan handikap sertifikası denilen belge vardır. Sahada golf oynamak için mutlaka bu sertifikaya sahip olması gerekir. Bu sertifika oyuncunun hangi derecede golf oynadığını gösteren bir belgedir. Sahada oynama seviyesine gelmemiş bir oyuncunun sahaya çıkıp oynamasına izin verilmez. Müsabakaya katılmak için de bu sertifika gereklidir.

Türkiye’de golf yeni bir spordur. Yeni yeni gelişmeye başlayan  bir spordur. Dünya ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça geri ülkeyiz. Aslında Türkiye’de ilk golf kulübü 1895 yılında İstanbul’da İngilizler tarafından kurulmuş. Ama uzun süre kapalı bir zümre içerinde kalmış. Ancak 1990lı yıllardan sonra çeşitli golf kulüplerinin açılması ile popüler olmaya başlamıştır. Türkiye’de lisanslı oyuncu sayısı 4000 civarındadır. Bunlar içerisinde aktif olarak golf oynayanlar ise 1000 civarındadır. Giderek popüler olmaya başlayan bir spordur.

Türkiye Golf Federasyonu 1996 yılında kurulmuştur. Ulusal, uluslar arası ve eğitim alt yapı çalışmaları bulunmaktadır. Ulusal faaliyet olarak çeşitli turnuvalar düzenlenmektedir. Giderek gelişme göstermektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir