Twitter’ın Türkiye’de Yasaklandığı Tarih

Tarih 20 Mart 2014, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı mitinginde yaptığı açıklamada “Twitter’ın kökünü kazıyacağız” dedi ve açıklamasını yaptıktan çok kısa bir süre sonra gece yarısında mahkeme kararı sonucunda Twitter yasaklandı. Yasak sadece Türkiye’de değil tüm dünya basınında büyük yankı buldu. Twitter’ın yasaklanması Türkiye’de birçok kesim tarafından büyük bir eleştiri topladı ve dünya basını da haberlerinde manşetten yer verdi.

Twitter’ın yasaklanması bir şey değiştirdi mi ? Tabi ki hayır. Gerekli DNS ayarları yapıldıktan ya da çeşitli Google eklentileri kullanıldıktan sonra Twitter’ın yasaklanması hiçbir engel oluşturmuyor. Yani bilgisayar teknolojisinden bu kadar uzak insanların aldığı bu karar insanları Twitter’a daha çok kanalize etti. Basın, 3. Dünya ülkesi olmakla hükümeti suçlarken tüm Dünya’da alınan bu karar çok saçma ve büyük bir stratejik hata olarak değerlendirildi.

Bu olaylar yaşanırken diğer bir yandan oldukça ilginç bir olay da meydana geldi. Twitter’ın yasaklandığı saatlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Twitter’dan para ile aldığı sponsor reklam yasakla aynı zamana denk geldi. Bu da hükümetin haberleşmede ve ortak hareket etmede çok büyük bir zaafı olduğunu gösterdi. Twitter’dan sonra Youtube yasaklandı, Facebook yasaklandı ya da diğer sosyal paylaşım ağları yasaklandı haberlerini duymayız inşallah. Diyelim ki yasaklandı ne değişir ? Hiçbir şey…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir