Uçuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uçuk hastalığı virüsten kaynaklanmaktadır. Bulaşıcı özelliği vardır. Tekrarlanan uçuk hastalığı çıkmadan önce çıkacağı yerde hafif kaşıntı, yanma ve ağrı şikayetleri ile başlamaktadır. Daha sonra çıkacağı alanda hafif bir kızarıklık ve ödem denilen belirtilerle şikayetler daha fazla artmaktadır. Daha sonra üzerinde küçük su toplamaları oluşmaktadır. Bu su toplamaları 24 saatin içinde patlamaktadır. Üzerinde hafif bir kabuklanma oluşmaktadır. Ve bir iki hafta içerisinde bu yaralar geçmektedir. Uçuklar iyileştikten sonra bazen hiçbir iz kalmazken, bazen de yaranın derinliğine göre hafif izler ve renk kayıpları olabilmektedir.

Klinik olarak bir yıl içerisinde altıdan fazla uçuk çıkaranlar sık uçuk atakları olarak tanımlanır. Uçuğun beklenenden fazla yayılması ve göz çevresinde çıkması çok önemlidir. Bu tür hastalarda vücut savunma sistemini arttıracak özel bir beslenme diyetinin uygulanması son derece önemlidir. Uçuklara karşı direnci arttırmak için A, C, E vitamin desteği alınmasına özen gösterilmelidir. Özellikle mevsimlik sebze ve meyvelerin tüketilmesi çok önemlidir.

dudakta uçuk sorunu

Uçuk hastalıklarında halk arasında sık kullanılan bazı yöntemler vardır. Uçuk alanlara soğuk yada sıcak metallerin kullanılması, uçuk yerlerine sarımsak sürülmesi, amonyak sürülmesi, ruj kullanılması gibi yöntemler uygulanır. Fakat bu yöntemler uçuğun geçmesinden çok, uçuğun başka alanlara yayılmasına neden olmaktadır. Aynı zaman uçuğun iyileşmesini de geciktirmektedir. Uçuk hastalığında özellikle hastalığın kabuklanma döneminde uçuğun üzerine mikrop kaplanmasını engellemek için, uçuklu bölgenin temiz tutulması gerekmektedir.

Sarımsağın Uçuğa Etkisi

Sarımsak ile ilgili çalışmalarda, sarımsak içeriğinin özellikle antioksidan özelliği ile savunma sistemini arttırdığını bilmekteyiz. Ancak sarımsak yenildiği zaman bu etkileri göstermektedir. Dolayısıyla sarımsağın uçuk alanlara sürülmesini tedaviye bir faydası yoktur. Asidik yapısı nedeni ile direnci daha fazla zayıflatarak uçuğun diğer bölgelere de yayılmasını sağlamaktadır. Sarımsak ve benzeri ürünlerin uçuk bölgesinde kullanılması zararlıdır.

dudakta uçuk

 

Uçuk Virüsü Nedir ? Nasıl Ortaya Çıkar ?

Uçuk virüsü sinir köklerine yerleşirler. Ve ömür boyu da burada kalırlar.  Vücut direncinin zayıf olduğu durumlarda uçuk virüsü sinirler boyunca ilerlemektedir. Böylece o bölgede tekrar uçuk çıkmaktadır. Soğuk havalarda ve rüzgarlı havalarda dudaklar çatladığından dolayı uçuğun ortaya çıkması kolaylaşmaktadır. Uçuk sadece kışın değil, yazın da tekrarlayabilmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir