Ülkemizde Nanoteknoloji

Ülkemizde nanoteknolojiye yönelik mevcut çalışmalar bulunmaktadır. Özellikle bir AB projesi olan ve gençleri hedef alan bir proje bulunmaktadır. Tükiye Bilim Merkezleri Vakfı tarafından gerçekleşen bu proje dahilinde nanoteknolojiye  merakı bulunan genç öğrencilere imkan verilmiştir.

2030 yılına doğru nanoteknoloji pazarının çok büyüyeceği ve tüm dünyada büyük bir gereksinim arasına gireceği öngörüler arasında bulunuyor. Bu yüzden ülkemizde çok geç kalmadan bu dala yönelik bir bilinç ve merak uyandırılması gerektiği düşünülerek projeler ortaya konuyor. Tübitak da 2023 yılı Vizyon Programı dahilinde nanoteknolojiyi konuları arasına eklemiş ve planlamasını yapmıştır.

Diğer bir önemli adımlardan biri ise Bilkent Üniversitesi dahilinde Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi kısaltması ile UNAM‘ın kuruluşudur. Kuruluşun temel hedeflerinden biri Türkiye’de kaydedilen nanoteknolojik ilerlemeler için bir araştırma departmanı oluşturmaktır.  Devlet Planlama Teşkilatı sayesinde kurulan bu araştırma merkezi, teknolojinin en modern cihazları ile oluşturulmuş olup yaklaşık 30 milyon liraya mal olmuştur. Nanoteknoloji alanında araştırma yapanlar UNAM’a giderek bu imkanlardan faydalanabilirler.

nanoteknoloji

Türkiye’de Yapılan Nanoteknoloji Etkinlikleri

Türkiye’de yaklaşık 5 yıllık bir geçmişi bulunan NANO TR etkinliği düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli üniversitelerin düzenlemiş olduğu konferanslar ve kongreler dahilinde nanoteknolojiye eğilim artmıştır. Bu alanda her geçen gün kurulan şirket sayısı da artmaktadır.

Ülkemiz nanoteknolojiye bu yatırımları ve eğilimleri yapsa da yeterli değildir. Önümüzdeki yıllarda nanoteknoloji piyasasında daha etkin rol oynamak istiyorsak araştırmaların ve katkının artması ve bunların sonucunda ortaya somut ürünler konması gerekmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir