Uluslararası Altın Koza Film Festivali

Uluslararası Altın Koza Film Festivali, genellikle Haziran, Eylül ve Ekim aylarında düzenlenen film festivalinin adıdır. Özellikle son üç yıldır 2010 – 2011 – 2012 yıllarında Eylül ayında düzenlenmiştir. Festival, Adana ilimizde gerçekleşirken kapsamında birçok dalda ödüller dağıtır.

Uluslararası Altın Koza Film Festivali, ilk olarak 1969 yılında yapıldı ve çeşitli aralıklar ile günümüze kadar geldi.

Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin Tarihçesi

Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin simgesi Adana – Çukurova’nın en önemli ürünlerinden biri olan pamuktur. Festival ilk yapıldığında tarihler 1969 yılını gösteriyordu ve Festival, “Film Şenliği” adı altında ortaya kondu. 4 yıl boyunca 1973 yılına kadar düzenli bir şekilde yapılan şenlik devamında unutularak yapılmasında son verildi.

1992 yılına gelindiğinde ise festival yeniden yapılmaya başlandı. Festivalin adı ise “Altın Koza Kültür, Sanat ve Film Festivali” oldu. 5 yıl boyunca bu isimli düzenlenmeye devam etti. 1998 yılında yaşanan Adana Depremi sonucunda festival yapılamadı. Bir sonraki yıl meydana gelen Marmara Depremi sonucunda festival yine ertelendi. Sonra da karşısına ekonomik kriz çıkan festival 2005 yılına kadar yapılmadı.

20. Uluslarası Altın Koza Film Festivali2005 yılında beri düzenli bir şekilde yapılıyor. 2013 yılında yapılan 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Önümüzdeki yıl yapılacak olan 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin yine Eylül ayında yapılması bekleniyor.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir