Umre Hakkında Bilgiler

Umre , nafile olan bir ibadettir. Sünnet olan bir ibadettir. Bayramdan sonra Mekke’de beklemeye vakti olan kişilere hac ibadeti sonrasında umrede yaptırılabilir. Umre kişinin nafile olacak yapacağı, sünnet olarak yapılan bir ibadettir. Umrenin vakti kurban bayramıyla başlar, ramazan bayramıyla biter. Umrenin sınırı yoktur. Kişi istediği kadar umre yapabilir. Umre ihram giyilerek yapılır. Kabe tavaf edilir. İki rekat tavaf namazı kılınır tavaf sonrasında. Arkasından say bölümünde 7 şavt yapılır. Saçların bir kısmı tıraş edilerek ihramdan çıkılır. İhramdan çıkılınca normal hale dönülür. Umre sonrasında kişi istediği kadar Kabe’yi ziyaret edebilir. Umrenin farzı ikidir. Bunlar ihrama girmek ve tavaf yapmaktır. Say etmek ve tıraş olmak ise vaciptir.

umre ziyareti - kabe

Umrede Yapılması Gereken İbadetler

Umre yapmak isteyen kişi, Türkiye’den gidiyorsa önce Mekke’ye gidecekse havaalanında ihrama girer. Önce abdest alıp, iki rekat ihram namazı kılarak dua ederler. Sonra hoca toplu olarak niyet yaptırır. Niyet arkasından ”Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, innel hamde ve’n-ni’mete leke ve’l mülk, lâ şerîke lek” telbiyesi üç defa tekrar edilir. Anlamı Allah’ım! Davetine icabet ediyorum. Emrine boyun eğiyorum. Bütün varlığımla sana teslim oldum. Senin hiçbir ortağın yoktur. Tekrar tekrar davetine icabet ediyorum. Şüphesiz hamd sana mahsustur. Nimet senindir mülk de senin… Senin hiçbir ortağın yoktur. Daha sonra tekbir getirilir. Peygamberimize salatu selam getirilir. Daha sonra ihramlı olunmuş olunur.

Umrede Yapılmaması Gerekenler

İhram yasakları vardır. Bu yasaklara uymak gerekir. Kötü söz konuşmamak, tıraş olmamak, başka kıyafetleri giymemek, güzel koku sürünmek,  ot, çiçek koparmak, cinsel ilişkiye girmek, tırnak kesmek, tüy koparmak vücuttan bunlar yasak olan şeylerdir. Bunlara dikkat etmek gerekir. Sonrasında Kabe tavaf edilir. Kabe yedi defa dönülmesi bir tavaf anlamına gelir.

Umreye Nasıl Gidilir ?

Umreye şirketlerle yada Diyanet İşleri Başkanlığı kanalı ile gitmek mümkündür. Diyanet İşleri Başkanlığı ile umreye gidecek olanların il ve ya ilçe müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekir. Şirketlerle gidecek olanlar ise o şirketin şubesine müracaat ederler. Hac için gerekli olan evraklar nüfus cüzdanı fotokopisi, dört adet fotoğraf, banka dekontu, pasaporttur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir