Ürdün Hakkında Önemli Bilgiler

Bizim Ürdün olarak bildiğimiz fakat resmi olarak Ürdün Haşimi Krallığı olarak bilinen ülke Ortadoğu’da bulunmakta olup Arap ülkeleri arasında bulunmaktadır.

Etrafındaki komşu ülkeleri saymak gerekirse; kuzey bölgesinde komşusu Suriye olurken kuzey doğu bölümünde ise Irak bulunmaktadır.Doğusunda Suudi Arabistan bulunurken batısında İsrail ve Batı Şeria bulunmaktadır.Genel olarak komşu ülkeri bu şekilde olan Ürdün’ün başkenti Amman’dır.Ülkenin resmi dini İslam olmakla birlikte resmi dili de Arapça’dır.

ürdün bayrağı
Ürdün Bayrağı

Ürdün Tarihi

Ürdün birçok devletin egemenliğine girmiş bir ülkedir.İslamiyetin yayıldığı zaman diliminde Arap-İslam Devleti kapsamı içerisinde yer almaktaydı.Zamanla Memluk egemenliğine geçti.Devamında Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarını genişletmesi sonrasında Osmanlığa egmenliğine geçti.

1. Dünya Savaşı‘nın çıkması ile Türk egemenliğinden çıkarak İngiliz mandası olarak isim değişikliğine uğradı.Yeni ismi Mavera-i Ürdün Emirliği oldu ve yönetilmesi için de 1. Abdullah seçildi.Fakat Abdullah emirliği çok fazla yönetemedi.Çünkü İngiliz himayesine baş kaldırdı ve bağımsız hareketlerde bulundu.Bu yüzden de öldürüldü.Yerini ise oğlu aldı.Oğuldan oğula devreden bir anlayışla krallık devam etti.

Ürdün son olarak 2. Dünya Savaşı ile himayeden de çıkarak bağımsız bir krallık haline geldi.

Ürdün’ün Coğrafi Özellikleri

Ürdün Arması
Ürdün Arması

Ürdünün coğrafi konumu: 31 00 Kuzey enlemi, 36 00 Doğu boylamında yer almaktadır.Yüzölçümüne baktığımızda  ise 92,300 km² lik bir alana sahiptir.

Komşuları ile sınır uzunlukları;

  • Irak 181 km,
  • İsrail 238 km,
  • Suudi Arabistan 728 km,
  • Suriye 375 km,
  • Batı Şeria 97 km

Ülkenin iklimine baktığımızda genel olarak çöl iklimine rastlamaktayız.Ürdün’ün Batısına baktığımızda ise Kasım’dan Nisan’a kadar bir yağmur mevsiminin yaşandığını söyleyebiliriz.Doğal kaynaklarına baktığımızda ise fosfat ve potas en önemli kaynaklarındandır.Petrol açısından çok zengin bir bölgedir.Bu yüzden de krallık zengin bir hayat sürmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir