Uydu Nedir, Ne İşe Yarar?

  0
  534

  Uyduyu kısaca tanımlamak gerekirse; bir gezegenin veya diğer bir uydunun etrafında dönen gökyüzü cismine denmektedir.Yani bir gezegenle aynı merkeze sahip bir yörüngesi bulunan gök cismi uydu olarak adlandırılmaktadır.Dönüşleri belirli bir yörünge doğrultusunda gerçekleşmektedir.

  Uydunun yerine kullanılan diğer isim ve terimler ise; doğal uydu veya tabii uydudur.Bu isimler kullanılarak yapay uydulardan ayrıştırılmış olunur.

  Peki Dünya’nın uydusu hangisidir?Birçoğunuz bildiği gibi Ay Dünya’nın tek doğal uydusudur.Ay’ın sürekli Dünya etrafında döndüğü söylenmektedir.Sizce bu doğru mu?

  Dünya ve Ay
  Dünya ve Ay

  Doğrusunu söylemek gerekirse gök cisimleri birbiri etrafında dönmezler.Hepsi belli bir merkez etrafında dönerler.Merkez noktasında ise kütlesi en ağır olan cisim bulunur.Yani kütlesi diğerine göre düşük olan cisim daha fazla mesafe kat etmiş olur.Örnek vermek gerekirse; Dünya’nın uydusu Ay’dır.Ay’ın Dünya’nın etrafında dönüyormuş gibi görünmesinin sebebi; Ay ve Dünya’nın merkez noktasının Dünya’ya daha yakın olmasıdır.

  Bu gibi durumlarda küçük olan cisim uydu ismini alır.Eğer ki böyle bir durum olup cisimlerin kütleleri birbiriyle hemen hemen eşit ölçülerde ise buna ‘ikili sistem‘ denir.

  Güneş Sistemi İçerisinde Yer Alan Doğal Uydular

  Yapılan araştırmalar sonucunda Güneş Sistemi içerisinde 240 tane doğal uydu bulunmaktadır.Güneş Sistemi’nde olduğu gibi diğer yıldız sistemlerinde de uydular bulunmaktadır.

  Güneş Sistemi'nde Bulunan Doğal Uydular
  Güneş Sistemi’nde Bulunan Doğal Uydular
  PAYLAŞ
  Önceki YazıGüneş ve Güneş Sistemi
  Sonraki YazıYapay Uydu Nedir?

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz