Uydu Nedir, Ne İşe Yarar?

Uyduyu kısaca tanımlamak gerekirse; bir gezegenin veya diğer bir uydunun etrafında dönen gökyüzü cismine denmektedir.Yani bir gezegenle aynı merkeze sahip bir yörüngesi bulunan gök cismi uydu olarak adlandırılmaktadır.Dönüşleri belirli bir yörünge doğrultusunda gerçekleşmektedir.

Uydunun yerine kullanılan diğer isim ve terimler ise; doğal uydu veya tabii uydudur.Bu isimler kullanılarak yapay uydulardan ayrıştırılmış olunur.

Peki Dünya’nın uydusu hangisidir?Birçoğunuz bildiği gibi Ay Dünya’nın tek doğal uydusudur.Ay’ın sürekli Dünya etrafında döndüğü söylenmektedir.Sizce bu doğru mu?

Dünya ve Ay
Dünya ve Ay

Doğrusunu söylemek gerekirse gök cisimleri birbiri etrafında dönmezler.Hepsi belli bir merkez etrafında dönerler.Merkez noktasında ise kütlesi en ağır olan cisim bulunur.Yani kütlesi diğerine göre düşük olan cisim daha fazla mesafe kat etmiş olur.Örnek vermek gerekirse; Dünya’nın uydusu Ay’dır.Ay’ın Dünya’nın etrafında dönüyormuş gibi görünmesinin sebebi; Ay ve Dünya’nın merkez noktasının Dünya’ya daha yakın olmasıdır.

Bu gibi durumlarda küçük olan cisim uydu ismini alır.Eğer ki böyle bir durum olup cisimlerin kütleleri birbiriyle hemen hemen eşit ölçülerde ise buna ‘ikili sistem‘ denir.

Güneş Sistemi İçerisinde Yer Alan Doğal Uydular

Yapılan araştırmalar sonucunda Güneş Sistemi içerisinde 240 tane doğal uydu bulunmaktadır.Güneş Sistemi’nde olduğu gibi diğer yıldız sistemlerinde de uydular bulunmaktadır.

Güneş Sistemi'nde Bulunan Doğal Uydular
Güneş Sistemi’nde Bulunan Doğal Uydular

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir