Uykunun Yararları

Uyku insan hayatının sırrını çözemediği bir olaydır. Uyku ile dış dünyayla ilişkimiz kesilerek farklı bir yerde yaşar gibi hissederiz kendimizi. Gördüğümüz rüyalar sayesinde bunu kavramaya çalışırız. Ama nasıl olduğu konusunda bir bilgiye sahip değiliz.

Bir gece uyumadığımız zaman ertesi gün yaptığımız işlerde aksaklık görmeye başlarız. Öyle ki belli bir noktadan sonra istem dışı olarak göz kapaklarımız kapanmaya başlar. İki gece üst üste uyumadığımız takdirde daha kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz. Dikkatimizi toparlamakta güçlük çekeriz. Hata yapmaya başlar hale geliriz. Üç gün sonra ise artık hayal görmeye başlarız. Düşünme yetimizi kullanamayız. Fareler üzerinde yapılan deneyler sonucunda bir canlıyı uyanık tutmaya çalışmanın o kişinin ölümüne sebebiyet verdiğini ortaya koymaktadır. Bu durum insanlar için de böyledir.

uykunun yararları

Uykunun faydaları vardır. Kaliteli uyku sayesinde kaslar ve dokular onarılarak, yaşlanan veya ölen hücreler yenilenmektedir. Uyku sayesinde insan beynindeki gereksiz bilgiler unutulmaktadır. Bilgiler düzenlenerek adeta bir arşiv haline getirilmektedir. Uyku sayesinde enerji depolama imkanı sağlanmaktadır. Adeta bir şarj süresi olarak beynin ve vücudun dinlenmesini sağlamaktadır.

İnsanlar hatta bütün canlılar beyinlerinin normal işlevlerini yerine getirmesini sağlamak için, kendi içerisindeki fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için uyku adı verilen bir süreç geçirmektedirler. İnsanlar çok eski yıllardan beri gece uyumayı tercih etmişlerdir. Beyni bir bilgisayar gibi düşündüğümüzde uyku sırasında beyin dışarıdan gelen verilerle değil, vücudun içinden ve kendi içinden gelen verileri değerlendirmektedir.

Bir insanın dinlendirici bir uyku uyuması için hem uyku süresinin yeterli olması lazım hem de uyku kalitesinin iyi olması gerekmektedir. Bu iki özellik birbirinden farklı olmasına rağmen ideal uyku için gerekli olan şartlardır. Her insanın kendisi için yeterli olan uyku süresi farklıdır. Kimi insan üç saat uyuyarak kaliteli uykuya sahip olabilir, kimisi için bu süre az olabilir. Herkes kendisi için yeterli olan uyku süresini belirleyerek o süre içerisinde uyumalıdır. Yalnız uyku süresini abartmamak gerekir. Çok fazla uyumak beyni dinlendirmez tembelleştirebilir de. İnsanların uyku ihtiyacı yaş ilerledikçe azalmaktadır. Yeni doğan bir çocuk yirmi saat uykuya ihtiyaç duyarken, dört yaşındaki çocuk on iki saat, on sekiz yaşındaki çocuk on saat uykuya ihtiyaç duyar. Yetişkinler için ise altı saat uyku yeterlidir. “Uykunun Evreleri” isimli makaleyi okuyarak uyku hakkında daha derin bilgilere ulaşabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir