Üzüm Pekmezinin Faydaları

Üzüm pekmezi siyah üzümden elde edilen bir pekmez türüdür. Üzüm pekmezi üzümün içerdiği maddeler bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Birçok hastalığa karşı yararlı antioksidan etken maddelere sahiptir. Yoğunlaşmış antioksidanlarca zengindir. Üzüm pekmezi kanserden korunmada, yaşlanmayı geciktirmede ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Çocuklarda, emziren annelerde ve gebelerde üzüm pekmezi önerilmektedir. Üzüm pekmezi mineral bakımından da vücut için gerekli olan günlük mineral desteğini sağlar. Soğuk havalarda ve kendinizi çok yorgun hissettiğiniz dönemlerde enerji vermesi bakımından kişinin günlük hayatını çok daha kaliteli bir şekilde devam ettirebilmesini sağlamaktadır.

Tüm besinler emilim bakımından başka besinlerle bir araya geldiklerinde bazen birbirlerinin emilimlerini etkileyebilirler. Eğer herhangi bir sağlık söz konusu ise ya da çocuklara pekmez yediriyorsak pekmezin bio yararlığını arttırmak amacıyla besinlerin yanında vermek yerine yani süt, yoğurt grubu yada kahvaltıda peynirin yanında vermek yerine pekmezi tek başına vermek çok daha yararlı olacaktır. Pekmez tek başına tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Tek başına alındığında bağırsaklardan emilimi çok daha yüksek oranda olmaktadır. Pekmez bio yararlılık ve emilim açısından su içinde açılmalı yada tatlı kaşığı ile şurup gibi tüketilmelidir.

üzüm pekmeziPekmezler aşırı nemli bir ortamda bulundurulmamalıdır. Pekmez içerdiği mineral maddeler ve antioksidanlar açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olduğu için güneşe maruz bırakılmamalıdır. Pekmez açıldığı zaman çok çabuk bozulmaktadır. Bu açıdan pekmezleri açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza etmek gerekir. Uzun süre dışarıda bekleyen pekmezlerin tadında değişiklikler olur ve bozulur. Pekmezler hava almayan kaplarda saklanmalıdır. Yani vakumlanabilme özelliği olan camlar veya kavanozlarda saklanmalıdır. Hava ile temas edilmemelidir. Plastik kaplarda da saklanmamalıdır. Çünkü plastik kaplar güneş ile temas edildiklerinde kanserojen madde üretebilmektedirler.

Pekmezi güvenilir yerlerden almaya özen göstermeliyiz. Evde yapılan pekmezler bio yararlılık ve organiklik bakımından  daha yararlıdır. Organik, el yapımı pekmezlere almaya özen göstermek gerekir. Pekmez alırken pekmezin kapağının bombe yapmamış olması gerekir. Kapağın açılmamış olması gerekir. Pekmezin renginin bozuk olmaması gerekir. Akışkanlığı ise ne çok sulu ne de çok katı olmalıdır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir