vasa savaş gemisi

Vasa ya da diğer bir ismiyle Wasa, tarihe farklı hikayesi ile konu olan 1626 yılında yapımına başlanmış ve 1628 yılında limandan denize açılan ve sadece 1 deniz mili gidebilen İsveç savaş gemisidir.

Limandan ayrıldıktan sonra 1 mili kadar mesafe alan Vasa, sonrasında su almaya başlayarak denizin derinliklerine doğru inmiştir. Gemi batmaya başladığı sırada gemi içerisinde bulunan bronz toplar kurtarılır. Geminin en kıymetlisi olan bu toplar kurtarıldığı için gemiye yıllar boyunca hiçbir kurtarma işlemi yapılmamıştır. Ta ki yıllar geçip 1950’li yıllar geldiğinde Vasa denizin derinliklerinde tekrar bulunmuştur. 1961 yılında ise bir kurtarma ekibi tarafından tekrar su yüzeyine çıkarılan geminin hemen hemen hiç hasar görmemiş ve yıpranmamış olması da ayrı bir gizemdir.

vasa savaş gemisi

Su yüzeyine çıkarıldıktan sonra kısa bir süreliğine bir müzede misafirlik eden gemi devamında asıl sergilenme yeri olan Vasa Müzesi’ne alınmıştır. Bu gemi sayesinde 1961 yılında turistlerin uğrak yeri olan Vasa Müzesi, günümüze kadar toplam 28 milyon turist ve yerliyi ağırlamıştır.

Vasa Savaş Gemisi Neden Battı ?

Öncelikle gemi o yıllarda yapılan en ağır gemilerden biriydi. Bu da gemide bir dengesizliğe yol açıyordu. Bu farkedelir düzeyde de olsa geminin limandan denize indirilmesine izin verildi. Çok fazla değil sadece 1 deniz mili kadar gidebildikten sonra kuvvetli bir rüzgarla karşı karşıya kaldı. Kuvvetli rüzgar karşısında gemi yan yattı ve geminin içine su almaya başladı. Sonrasında ise kaçınılmaz bir şekilde denizin dibine batmaya başladı.

Geminin denize indirilmesini uygun görmeyen araştırmacılar, İsveç kralından ( II. Gustaf Adolf ) çekindiğinden dolayı bu bilgiyi kral iyi paylaşamadılar. Geminin bir an önce denize indirilmesini engelleyemeyen araştırmacılar, geminin dengesizliği ve eksik yanlarından oldukça korkuyorlardı. Geminin batmasından sonra soruşturma açılsa da bir sorumlu tutulmadı ve kimse ceza almadı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gemi 1961 yılında denizden çıkartıldı. Sadece gemi değil gemi ile beraber 15 denizcinin de cesedi çıkartılmış oldu. Gemi zamanının en şatafatlı ve büyük savaş gemisi olması ümidi ile içerisi birçok tarihi eser ile süslenmişti. Bu yüzden de Vasa Müzesi’nde birçok turistin ilgisini çekiyor.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir