Veritabanı Nedir ?

Veritabanı tanımını basit bir şekilde yapmak gerekirse;  tek başına bir anlam ifade etmeyen ama birbirleri ile ilişkilendirildiğinde size verilere ve bilgilere ulaşmada kolaylık sağlayan düzenli bir bilgi topluluğudur.

Veritabanını kullanmayan şirket bulunmamaktadır. Veritabanı hemen hemen her konuda kullanabilen ve aradığınız veriyi çeşitli anahtar yardımı ile anında ulaşabileceğiniz bir programdır. Sizin de görmüş olduğunuz ve en sık kullanılan veritabanı programlarından biri Microsoft Access veritabanı programıdır. Kullanımı gayet basit olan bu programı kısa sürede öğrenebilirsiniz. Basit kullanımı ve sahip olduğu geniş fonksiyonlar ile birçok konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Veritabanının İngilizce anlamını eminim daha fazla duymuşsunuzdur. Database olarak bilinen veritabanı ismi daha yeni yeni yayılmaya başlandı. Veritabanı ya da database, bilgisayarda bulunan ve birbiriyle alakalı verilerden oluşmuş olan bir topluluktur. Veritabanı sistemi ise bize bu verilerin, bilgilerin bilgisayara aktarılmasına ve depolanmasına yardımcı olan sistemdir.

veritabanıVeri ya da data, tek başına hiçbir anlam ifade etmeyen en küçük birimdir. Veriler birbiri ile ilişkilendirildiğinde veritabanı meydana gelir. Veri tabanı yönetim sistemi ise Microsoft Access gibi yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde fonksiyonları kullanılarak veriler işlenir, silinir, değiştirilir vb. işlemler yapılabilir. Veritabanı yazılımının işlevleri hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hala tam olarak veritabanının ne olduğunu ve ne amaçla kullanıldığını anlamayanlar olabilir. Düşünün bir marketiniz var ve elinizde birçok ürün var ve istediğiniz zaman hepsinin bilgisine ulaşmak istiyorsunuz. Bu ancak iyi düzenlenmiş bir veritabanı ile sağlanabilir. En kısa sürede doğru ve kesin bilgiye veritabanı ile ulaşabilirsiniz. Hepsinin farklı anahtar numarası ile hiçbir ürün birbiri ile karıştırılmaz. Veritabanı büyük marketlerde, kütüphanelerde, fabrikalarda, çok sayıda parça üretimi yapan yerlerde vb. birçok yerde kullanılması işleri çok fazla kolaylaştırdığından dolayı çok önemli bir yere sahiptir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir