Versay Sarayı Hakkında Bilgiler

Tarihte çokça karşımıza çıkan Versay ya da Versailles ismi ile tanınan bir Fransız şatosu olsa da daha çok saray olarak bilinmektedir. Sarayın inşasına 1661 yılında başlanmış olup uzun yıllar boyunca restorasyona uğrayarak genişlemiştir. Saray şuan itibariyle müze olarak insanlar ile buluşmaktadır. Versay Sarayı yıllar boyunca birçok önemli toplantıya ev sahipliği yapmış ve bu sayede de tarihte bulunan simge yapıtlar arasında yerini almıştır.

Sarayın İnşası ve Mimarisi

Saray mimarisi itibariyle oldukça geniş yapılar arasında bulunur. Bu da klasik Fransız mimarisini gösterir. Sarayın bu kadar ihtişamlı olmasının sebebi ise, zenginliğin ve merkezi krallık yöneticilerinin istekleridir.

Sarayın yapımı esnasında yapının içerisinde tuvalet ve banyo düşünülmemesi çok ilginç bir olaydır. Bu durumun daha ilginç bir sebebi bulunmaktadır. O zamanlarda asiller her istediği yerde ihtiyaçlarını gidebilecek bir özgürlüğe sahip olduğu görüşü hakimdi. Bu yüzden saraya tuvalet ve banyo yapılması gereksiz görülmüştür.

1768 yılına kadar sarayda tuvalet bulunmazken; 1789 yılında Fransız Devrimi ile 9 adet tuvalet yapılmıştır. Tuvaletlerin kullanımı sadece kral ve yakınlarına aittir. Diğer tüm hizmetliler ise lazımlık ile ihtiyaçlarını giderir ve lazımlıklarını yasak olmasına karşın genellikle saray pencerelerinden dışarı boşaltırlardı. Saray inanılmaz derecede kötü bir kokuya sahipti.

Saray 4 büyük revizyondan geçmiştir. Bunlar;

  1. İlk olarak XIII. Louis tarafından tuğla ve taş kullanılarak bir av köşkü yaptırıldı.
  2. Le Vau tarafından yapılan köşk daha da büyütülmüştür.
  3. XIV. Louis, o çağın ünlü mimarı olan Jules Hardouin-Mansert’i çağırarak saraya günümüzdeki şeklini verdirmiştir.
  4. XV. Louis döneminde ise Ange-Jacques Gabriel saraya son şeklini vererek avlu kanatları eklemiştir.

Mimari Özellikleri

Fransız Barok mimarisinin sonu ve klasik mimarinin başlangıcıdır. Saray yıllar boyunca revize edilerek genişlemiş ve büyümüştür. Sarayın içine daha fazla özenilmiş olup dış cepheden daha şaşalı ve büyüleyicidir. Bu yüzden dış görünüşten daha çok sarayın içi turistlerin ilgisini çeker. Saray günümüzde müze olarak kullanıldığından büyük bir turist kitlesi bulunmaktadır. Sarayın en dikkat çekici yerleri ise Aynalar Galerisi ve Şapeldir.

Aynalar Galerisi

Yapılan bu galeri sayesinde saray yumuşak bir geçiş elde ederek Barok mimarisi izleri taşımıştır. Duvarların ayna ile kaplı olduğu ve tavandaki eşsiz resimlerin bulunduğu bu mekanda tarihi anlaşmalar imzalanmıştır. 1782 yılında ABD ile İngiltere arasında yapılan anlaşma ve 1. Dünya Savaşı sonucunda yenilen Almanya’nın müttefikler ile yaptığı anlaşma da burada yapılmıştır.

Şapel

Rokay üslubunun haberdarı olan Şapel, klasik Barok çizgilerini taşımaktadır. Detaylarına bakıldığında ise gotik çizgilerin olduğu da görülebilir.

Versay Sarayı Görselleri

versay sarayı

versay sarayı 2

versay sarayı 3

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir