VoIP Sayesinde Ücretsiz İletişim

“Voice Over Internet Protocol” kelimelerinin baş harfinden oluşan VoIP, internet üzerinden görüşme yapmanızı sağlayan teknolojidir.Çok kullanışlı ve ücretsiz bir sistemdir.Günümüzde birçok insan tarafından kullanılarak tüm dünyadan herkese internet üzerinden ücretsiz bir şekilde iletişim kurmanıza yarar.

Bu teknolojiyi baz alan birçok uygulama geliştirilmiştir.Hem telefon üzerinden hem de oluşturulan hesaplar üzerinden iletişim sağlayan uygulamalar mevcuttur.

Bu sistemin çalışma mekanizmasına bakarsak şu şekilde ayrıntılara girmeden açıklayabiliriz.Bilgisayar üstünden yapılan görüşmeler dijital ses sinyalleri yoluyla aktarılıyor.Telefon üstünden çeşitli uygulamalar yardımıyla yapılan görüşmelerde ise önce telefon sinyali dijital sinyallere çevrilir ve internet üzerinden aktarılarak diğer telefona ulaşmadan önce tekrar telefon sinyaline dönüştürülerek ulaşır.

VoIP çalışma sisteminde ses çeşitli algoritmalar kullanılarak sıkıştırılır ve karşı tarafa gönderilir.Bilgisayar ortamında bu sistemi kullanmak için dahili veya harici mikrofon sistemi gerekmektedir.

Büyük şirketlerin maliyetlerini azaltması açısından da şirketlerde kurulan VoIP teknolojisi ile hem şirket içi hem de dış dünyada ücretsiz bir şekilde iletişim kurmaya yarar.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir