Volga Deltası Nerededir? Volga Deltasının Özellikleri

Avrupa’nın en büyük nehir deltası olan Volga Deltası, aynı zamanda Avrupa’da bulunan en büyük nehir sistemini de oluşturmaktadır.

Coğrafi konum olarak Hazar Çukurunda yer almaktadır.Deltanın uzak doğuda bulunan Kazakistan’a uzanan bir kısmı da bulunmaktadır.Volga Deltası Hazar Denizi’ne boşalmaktadır.

volga deltası

Deltanın Biçimi ve Genel Özellikleri

Volga Deltası’nı diğer deltalar ile kıyasladığımızda klasik bir deltanın özelliklerine sahiptir.Hazar Denizi’nin seviyesinde olan değişme ile delta üç farklı bölüme ayrılır.Bazı bölgelerinde tatlı ve tuzlu koylar bulunmaktadır.

İklim

Deltanın bulunduğu alan genel itibariyle kuraktır.Çünkü o bölgeye çok az miktarda yağmur yağmaktadır.Bölgede bulunan şiddetli rüzgar deltayı iter ve bölgede kumullar oluşturur.

Deltanın Tarihi

Delta özellikle 20.yy’da çok büyük bir büyüme gösterdi.Bunun en önemli nedenlerinden biri Hazar denizi seviyesinin yükselmesidir.Deltanın kapladığı alan 1880’li yıllarda 3.222 km² iken şimdilerde 27.224 km² ‘ye ulaşmıştır.

Endüstri alanında ve tarım alanında yaşanan değişiklik, ıslak toprak alanının da azalmasına yol açtı.Yani endüstri ve tarımdaki değişiklik deltaya çok yaramadı.Nerdeyse her sene 16 km² lik bir alan kaybetti.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir