Web Sitesi Kurmadan Önce Yapılması Gereken Analizler

Yazımı okurken sizden tek bir şey istiyorum. Elinize bir not defteri ve kalem alın ve bu kategoride bulunan yazılardan öğrendiğiniz adımları sırasıyla not defterinize yazmanızı istiyorum. Ne yazık ki sadece okunan bilgiler asla uygulamaya dönüşmüyor. Kuracağınız sitenin taslağını ve uygulamanız gerekenleri çizmeden, not etmeden bu yazıdan fayda sağlayamazsınız.

 

Hedef Kelimenin Seçilmesi

Site açmadan önce aşağıdaki analizleri yapmanız gerekir. Size en uygun kelimeyi bulduğunuz taktirde sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.

Biz bunlara 3 faktör diyoruz. Peki nedir bu 3 faktör ?

 1. Aranma hacmi yüksek olan kelimeler
 2. Rekabetin düşük olduğu kelimeler
 3. Tıklama başına maliyetin yüksek olduğu kelimeler

İnternetten para kazanmak aslında günlük ticaretten bir farkı yoktur. Çevredeki rekabeti iyi analiz eden ve o mala ihtiyacın çok fazla olduğu yerlerde dükkan açan esnaflar parayı götürür. A Caddesinde Burger King olduğunu düşünün. Sizce A Caddesine tekrar Burger King açmak mantıklı mıdır ? Farkında olmasak da aslında internet dünyasında hepimizin yapmış olduğu hata budur. Bir kişi oyun sitesinden para kazanıyor diye herkesin oyun sitesinden para kazanacağı anlamına gelmez ya da bir kişi filmden para kazanıyor diye herkes film sitesi açarsa para kazanacak diye bir kural yoktur. Dikkat ederseniz büyük film siteleri haricindeki küçük film sitelerine bakın hepsi 1 2 filmden hit alıyorlar. Diğer filmlerde sıralamaya dahi giremiyorlar. Nedeni çok basit arkadaşlar. Aradığımız kelimeyi iyi tespit edememeniz ve rekabet koşullarını iyi analiz etmiyor olmanızdır.

Tavsiye Genel sitelerden kaçının. Genel blog, teknoloji blogu, oyun inceleme sitesi, film sitesi vb. Bu sitelerin kısa vadede hit alması imkansızdır. Konunuzu daraltarak, tıklama başına yüksek kelimeler veren ve çok aranan kelimeleri seçmeye çalışın. Örneğin, Film sitesi açacaksanız -> “fullhdfilmizle(.)com” tarzı bir film sitesi açmak yerine Film kategorisini daha da daraltarak hedef kelimemize uygun film sitesi açmak daha mantıklıdır.

Örnek olarak bir uygulama yapalım ;

Kullandığım Araçlarda Google Servislerini Kullanmaya Önem Veriyorum.

Google Anahtar Kelime Aracı 

Kaynak :https://adwords.google.com/ko/KeywordPlanner/Home?__c=4997632025&__u=1638409265&__o=cues

Tüm analizleri Google’ın Anahtar Kelime Aracı vasıtasıyla yapabilirsiniz. Ücretli bir program almanıza gerek yoktur. Tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Uyarı Programı kullanmadan önce Gmail hesabınız vasıtasıyla Oturum Açmanız gerekir. Nedeni ise TBM = Tıklama Başına Maliyet oranlarını görebilmenizdir.

anahtar kelime
Biraz önce bahsettiğim gibi genel sitelerden kaçınıp, sektörel siteler ile ilgili siteler açmamız gerekir. Fullhdfilmizle(.)com yerine kelimemizi Anahtar Kelime Fikirlerinden yararlanarak sıralatıp en uygun kelimemizi seçmeye çalışıyoruz. Yaklaşık TBM’ye göre sıralamanız en mantıklı olandır. Fakat genel aylık aranma / yerel aylık aranması da düşük olmamalıdır. Rekabeti düşük olması güzel bir şeydir. Bunları zaten anlatmıştık. O halde animasyon film izle kelimesi gayet güzel bir tercihtir. Animasyonfilmizle(.)com tarzında bir site açmanız sizin film sektöründe iyi kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu örnek sadece film sektörü içindi. Siz tüm sektörleri size en uygun kelimeyi bulabilirsiniz. 

Türkçe Sitelerden En Çok Tercih Edilen Kategoriler

Biliyoruz ki tıklanan reklamların %30’u bilinçsiz bir şekilde tıklanmaktadır. Özellikle kadınlar ve yaş ortalaması 40’ın üstündeki kişiler reklamlara daha çok tıklar. Kendi annenizden ve babanızdan yola çıkın. O halde ne tarz siteler açmalıyım ?

 • Kadın Moda Siteleri
 • Kadınlara Yönelik Siteler (Diyet, Örgü, El İşi, Dantel, Makyaj vb.)
 • Mobilya Sektörü
 • Ev Dekorasyonu
 • İç Mimari
 • Sağlık Sektörü
 • Tatil ve Turizm Sektörü

Film sektöründe örnek şablonu ve kullanmanız gereken aracı sizlere gösterdik.

Amacımız Neydi ?

En yüksek TBM Oranlı Kelimeyi, düşük rekabet koşullarında, yüksek aranma hacimli kelimeleri tespit ederek bunlara uygun domain almak ve bunlara WORDPRESS kurup sitemizi kısa sürede hitlendirmektir. Kısa sürede dememin nedeni dar içerikler her zaman daha kolay hitlenir. Google ile iyi geçinmek istiyorsanız sorun çözücü ve daha detaylı tanıtıcı dar içerikli siteleri tercih etmenizdir.
Örneğin Genel bir oyun sitesi açmak yerine, Aksiyon oyunlarını sadece kaleme alan bir oyun sitesi açmak gibi. Hem bu sayede konumuz daha dar olacak ve o konuda ziyaretçileri daha kolay bilgiye doyurabileceğiz.

Peki Hit Alsak Ne Olur ?

Sayfa To Oranı –> Sitenizdeki reklamlarının tıklanma oranıdır. Örneğin, Ortalama 100 kişiden 5 kişi reklamlarınıza tıklıyorsa Sayfa To Oranınız %5’dir. Sayfa To Oranı Google’ın önem verdiği bir kriterdir. Bir dükkan açtınız diyelim. 100 kişi önünden geçiyorsa kaçı dükkanınızdan alışveriş yapar. Sitelerde de aynı bu şekilde düşünebilirsiniz. Benim sitelerimden örnek vereyim Sayfa To oranlarım %5-%10 arasında değişmektedir.

Sayfa To Oranını Nasıl Artırabilirim ?

 • Uygun tema kullanarak
 • Uygun reklam yerleşimi yaparak

Uygun reklam yerleşimi yapılmış benim de kullanmış olduğum temaları editlenmiş şekilde bu kısımda vereceğim. Artık bu temalar sayesinde işimiz daha da kolaylaştı. Yapmamız gereken uygun kelimeyi bulup, hitlendirip reklamlarımıza tık almaktadır.

İnsanlar Neden Reklamlara Tıklar ?

Google Algoritması, Penguen güncellemesinden sonra sitenin içeriğine uygun reklamlar çıkartır. Veya daha önceden gezmiş olduğumuz siteleri çerezlerde tutar ve bu konularda reklam çıkartır ve çıkan bu reklamlar zaten bizlerin ilgilendiği alanlardadır. Yani bilinçli olarak reklamlara tıklarız.
Veya bilinçsiz olarakta tıklayabiliriz. Uygun yerleştirmeler ile menü çubuğunun altında veya içerikte büyük reklamların kullanılması ziyaretçilerin yanlışlıkla tıklamasına neden olur.

Eğer İngilizce Site Kuracaksak ?

İngilizce Site Kuracaksak, Anahtar Kelime Aracından Yerler ve Diller kısmı İngilizce ve A.B.D seçili olmalıdır. Diğer tüm her şey aynı kalacak.

İngilizce ve A.B.D seçip aradığımız ingilizce hedef kelimesinin göreceksiniz ki T.B.M oranları oldukça yüksektir. Ne yazık ki Google Türkçe içerikli sitelere İngilizce siteler kadar ödeme yapmamaktadır. Bu nedenle İngilizce sitelerden daha çok kazanırsınız.

İngilizce sitelerden para kazanmak için de aynı Türkçe siteler gibi tıklama başına en çok para veren kelimeler odaklı çalışmalısınız. Her yazınızda içerik eklemenizde veya etiketlerinizde Google Anahtar Kelime Aracını Kullanınız.

Tıklama Başına Ücretler Neye Göre Değişiklik Gösteriyor ?

Reklam veren firmanın Google Adwords‘e ödediği paranın miktarıdır. Bu nedenle hep mikro siteler kurmanızı tavsiye ediyorum. Bir sektöre yönelik siteler açın ve hatta sektörel sitenin bir sektörüne uygun bir site açın ve sitenizi uygun bir şekilde ayarlayın. Bu ayarlamayı en çok kazandıran kelimelere yönelik ayarlamanız gerekir.

Bu sefer İngilizce bir siteyi ele alalım. ( Örnek Durum 2 )

 • Sitemiz Sağlık Sektöründe olsun. İngilizcesi Health.
 • Çok geniş bir kelime yükselmemiz imkansızdır. Daraltalım.
 • Sağlık sektöründen yaralar ve yaralanmalar ile ilgili site açalım. Anahtar kelime fikirlerinden yardım aldım. İngilizcesi Wounds.
 • Wounds kelimesi de çok büyük bir sektörel sitedir. Yükselmemiz zordur. Daha da daraltalım. Ne yaralanması olabilir ? Hemen anahtar kelime fikirlerinden yararlanıyoruz.
 • Oturum Açıyoruz. TBM’yi aktif hale getiriyoruz. Yerler A.B.D, Diller İngilizce olarak ayarlıyoruz. Eşleşme türünü de Tam yapıyoruz. Anahtar kelime fikirleri sekmesini seçiyoruz ve çıkan kelimeleri başlıyoruz analize.
 • Bu analizi kullanarak anahtar kelimemi Wound Dehiscence olarak seçiyorum çünkü rekabet düşük ve aranma hacmi ise yaklaşık olarak 5000 civarındadır. Ayrıca tıklama başına ücrete bakarsanız hiç bir Türkçe sitede bulamayacağınız ücret var. Yaklaşık 10.18 TL gibi bir miktar.
 • O halde hedef kelimemiz WOUND DEHISCENCE’dir. Anlamı -> Yara Açılmaları, Yara Çatlamaları

Bu kelimede yükselmek çok daha kolay olacaktır. Genel bir sitede yükselmek için vereceğiniz çabayı, onlarca mikro bloglar açarak daha kolay ve daha çok kazanabilirsiniz. Daha kolay sıralamada yükseltebilirsiniz. Rekabet ortamı da düşük. Tıklama başına daha çok da kazanabilirsiniz. Örnek veriyorum. Böyle bir siteniz var ve günde 100 hite ulaştınız. 100 hitten en kötü 2 – 3 tık dahi alsanız. Günde 2-3$ arasında para kazanabilirsiniz. Matematik yalan söylemez. 🙂

Anahtar kelimeyi buldum. Uygun domain nasıl seçebilirim ?

Sitenin SEO’su gibi tabirler duymuşsunuzdur. Seo domainden başlar ve domain çok önemlidir. Domain içinde anahtar kelimenin geçmesi çok önemli bir faktördür. Biz bunlara EMD Domain diyoruz.

O halde domain içinde wound dehiscence geçmesi lazım.

Şu an için dehiscencewound(.)com domaini boş durumdadır.

Ayrıca wound-dehiscence(.)com, wounddehiscencetreat(.)com tarzında yaratıcılığınıza kalmış domain alabilirsiniz. Domainin Jenerik olmasına gerek yoktur. Anahtar kelime geçsin yeter. Amacımız hitlendirip para kazanmaktır.

Domaini Türk firmalarının birinden kaydedebilirsiniz. Hosting ise tavsiyem Hawkhost‘tur.

Sitemizi SEO’ya Uygun Ayarlama

Biz buna site içi seo diyoruz. Site dışı seo tabiriyle de karşılaşmışsınızdır. Bunları Backlinkler, Tanıtım Yazıları, Paravanlar, Sosyal Platformlar, İmleme vb. şekildeki çalışmalar olarak gruplayabiliriz.

Yine her şeyimiz olan Google Anahtar Kelime Aracını kullanıyoruz. 

Yine ayarlamaları yapıyoruz.

Yukarıda vermiş olduğum örnek üzerinden anlatımıma devam edeceğim. En çok kazandıran en optimize kelimeler üzerine kategori açıyoruz.

 • Wound Management
 • Wound Dehiscence Treatment
 • Signs of Wound Infection
 • Wound Care Resources
 • Physical Therapy Wound Care
 • Open Wound
 • Postoperative Wound Care
 • Wound Healing Process
 • Healing Wound
 • Wound Drainage
 • Burn Wound

Tarzında kategoriler açıyoruz. Yukarıdaki kelimeleri gördüğünüz üzere en çok kazandıran kelimelere göre sıraladım. Yaklaşık TBM(Arama)’ya tıklayarak zaten otomatik olarak sıralama yapmaktadır. Bu kelimeleri kullanarak kategori açtık.

EN ÇOK KAZANDIRAN KELİMELERE DAYALI KATEGORİ AÇMAK HER ZAMAN SİZİ SEO AÇISINDAN BİR ADIM ÖNE GETİRİR.

Ancak biraz önce bahsettiğim gibi rekabeti düşük, aranma hacmi de yüksek olması tercihiniz olmalıdır.

Ayrıca bu kısımda kullanmış olduğum bir başka programı sizlere tanıtmak istiyorum.

UBERSUGGEST KULLANARAKTA KATEGORİLER AÇINIZ. BU 2 PROGRAM İLE SEO DEDİĞİMİZ OLAYIN YÜZDE 70’İNİ HALLEDERSİNİZ.

Kaynak Site: Ubersuggest(.)Org’dir.

Hedef Kelimemiz Wound Dehiscence

Aranma Yeri de English/ABD seçip aratmaya başlayın.

ubbersuggest kullanımı

Ubbersuggest ile hedef kelimemiz ile ilgili en çok aranan kelimelerin listesini görmekteyiz. Uygun olanları sitenize kategori açabilirsiniz.

Not ve Tavsiye Hedef kelimenizin mutlaka görsel olarak aratılan kelimeler olması lazım. Görsellik İngilizce sitelerde bile hit almamızı sağlayan faktördür. Çünkü “Resimlerin dili yoktur.” Bu söz bana ait olsun. Yani sitenize resim eklemeniz için İngilizce bilmenize gerek yoktur. Bu nedenle yarım yamalak İngilizce bilseniz dahi sadece resimlerden sitenize hit getirebilirsiniz. Bu artı yönü de kullanmamız bizlere çok büyük faydası olacaktır.

Bilgi TBM oranlarının hepsi size gelmez. Zaten orada yaklaşık olarak yazar. Yaklaşık TBM oranı şeklinde sıralanır. %60-%70 civarı size döner. Geri kalan kısmını Google alır. Google’ın para kazandığı kısım zaten burasıdır. Komisyon alarak kazanır. Zaten Google bu yüzden gelirlerine gelir katarak büyümektedir. Her reklamdan komisyon alır. Ama reklamcının verdiği paranın en az %60’ını bizlere verir.

Şimdi Ne Yaptık ?

 • Domainimizi ve Hostingimizi Aldık. (HawkHost Tavsiye)
 • WordPress Kurduk.
 • Uygun Micro Site Keyword’ü Bulduk. Hedef Kelimemizi Belirledik.
 • Çıkarttığımız Kategorileri Ekledik.
 • Daha sonraki yazımda site içi seo ayarlamalarını uygulayacaksınız ve temamızı etkinleştireceksiniz.
 • Kısaca WordPress siteye yapılması gerekenleri yapacaksınız. Gerekli eklentileri kuracaksınız.
 • Sosyal Platformlarda yapmanız gerekenleri ve imleme için yapmanız gerekenleri daha sonraki yazımda anlatacağım.

Yazım şimdilik bu kadardı. Umarım yararlı olmuştur. Beklenen talep gelirse sizlere yazmaya devam edeceğim. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir