Website İçeriği Nasıl Olmalıdır ? Özgün İçerik Nedir ?

Webmasterların siteleri için üzerinde durması gereken en önemli konulardan birisi ve hatta en önemlisi sitenin içeriğidir. Google’ı etkilemenin çok fazla yolu olsa da en önemli yolu kaliteli içeriktir. Google siteler üzerinde en çok içeriğe önem vermeye çalışıyor ve algoritmasını da buna göre dizayn etmeye çalışıyor. “Her ne kadar spin siteler kısa sürede daha çok kazanç sağlasa da” Google bu durumun önüne geçebilmek için çalışmalarına devam etmesi gerekiyor. Çünkü hala birçok açık bulunuyor.

Öncelikle site içeriklerini özelliklerine göre sıralayalım;

  • Kopya İçerik

Başka site içeriklerini direkt olarak alarak birebir aynı bir şekilde oluşturulan içeriğe denir. Size hit getirisi olsa da birçok site ile aranızda sorun yaşanabilir ve hosting firması tarafından suspend edilebilirsiniz. Yani siteniz askıya alınabilir. Diğer bir sonucu ise google tarafından sandbox’a girmek olur ki bu da en istenmeyen durumdur.

  • Spin İçerik

Spin içerik çeşitli bot programları kullanılarak ya da manuel bir şekilde translate programları kullanılarak bir makalenin eş anlamlı kelimeleri ile olabildiğince anlamlı ve özgüne yakın bir içeriktir. Bu tip uygulamalarda her ne kadar özgün bir makale oluşturulmaya çalışılsa da anlamsız bir içerik oluştuğu için ziyaretçi kitleniz tarafından siteniz beğenilmez. Bunun yanı sıra her geçen gün artan hitiniz sayesinde google’dan para kazanabilirsiniz. Başka sitelerin içeriklerini spin bir şekilde çekmek de sizi yasal olarak zor durumda bırakabilir.

  • Rewrite İçerik

Rewrite içerik makale yazarı tarafından konu ile ilgili bir makalenin yeniden yazılmasıdır. Cümleler değiştirilerek hem anlamlı hem de özgün makaleler elde edebilirsiniz. Bu size kaliteli içerik getirir. Ama rewrite olarak yazdığınız makale rekabet açısından sorunlar yaşayabilir. Makaleyi birebir şekilde yeniden yazmanız da sizi rekabette çok üstün bir konuma getirmez.

  • Özgün İçerik

Özgün içerik; yazarın birçok yerden edindiği bilgiyi direkt olarak kendi cümleleri ile yazmasıdır. Google’ın değer verdiği içerik türüdür. Ama en değerlisi değildir. Özgün içerik sitenizin rekabet düzeyini arttırır ve her geçen gün yazılarınız arama sonuçlarında daha ön sayfalarda çıkmaya başlar. Spin içerik ile bir günde çok sayıda makaleyi sitenize çekebilirsiniz. Özgün içerikte ise makaleleri satın almadığınız sürece günlük makale sayınız daha az olacaktır. Bu da internet ortamındaki sabır faktörünü ortaya çıkartır. Kısa sürede hit yakalamak isteyen sabırsız webmasterlar genellikle spin ve kopya içeriğe yönelirken sabırlı ama uzun vadede daha yüksek kazançlı ve kaliteli bir site oluşturmak isteyen webmasterlar ise özgün içeriği yönelirler.

  • Benzersiz İçerik

Google’ın en çok sevdiği içerik türüdür. Bu içerik türü internet mecrasında yer almayan ve ilk defa sizin tarafınızdan oluşturularak kullanıcıların hizmetine sunulan içeriktir. Google’ın bilgi hazinesine kattığınız her benzersiz içerik sizin sitenizin değerini çok iyi bir şekilde arttıracaktır. Şimdi aklınızdaki soru benzersiz içerik nasıl oluşturulur ? Sürekli benzersiz içerik girmek kolay bir durum değildir. Bunu en çok blog yazarları yapar ve bundandır ki en kalitesiz ve itinasız gördüğünüz basit blog siteleri çok iyi kazançlar sağlamaktadır. Türkiye’de benzersiz içerik oluşturan site sayısı çok az. Bu duruma büyük siteler dahil. Benzersiz içerik oluşturmak gerçekten bir emek ve site konusuna olan ilgiyi gerektirir. Bu yüzden benzersiz içeriklerle dolu bir site oluşturmak istiyorsanız kesinlikle hobi olarak saydığınız bir konuyu seçin. İnternet mecrasında üzerinde durulmamış ama elle tutulur bir kitlenin aradığı konular olabilir. İyi bir analiz sonucunda bunu belirleyebilirsiniz. Ya da güzel bir inceleme sitesi oluşturabilirsiniz. Örneğin ürün incelemeleri; birçok site ürün incelemesini rewrite ya da firma bilgileri ile oluşturmaktadır. Yani kendi deneyimlerini veya yorumlarını katmamaktadır. İşte burada benzersiz içerikleriniz devreye girerek çok kaliteli bir site oluşturabilirsiniz. Gerçekten bunu çok iyi bir şekilde gördüm. blogspot olarak açılmış bir parfüm inceleme sitesini analiz ettim. Çok kötü bir teması ve hiçbir seo çalışması olmamasına rağmen yazarın ortaya koyduğu benzersiz yazılar öyle bir kitle oluşturmuş ki birçok kaliteli parfüm inceleme sitesi o düzeyde değildir.

Sonuç olarak içerik bir sitenin can damarıdır. Sizin seçeneğiniz hangi yönde olur bilmiyorum. Ama seçeneğinizi belirleyen şey kesinlikle karakterdir. Sabırsız bir webmasterın özgün veya benzersiz içerik girmeyi amaçlaması büyük bir hüsran olacaktır. Geliri düşünmeden büyük bir zevkle benzersiz içerik oluşturanlarsa gelir düşünenlerden çok daha fazla gelir sağlayacaktır. Tüm webmasterlara iyi kazançlar dilerim…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir