Wi-fi’ye Rakip Li-Fi Geliyor

Kablosuz İnternete bağlanmamızı sağlayan Wi-Fi sistemine çok ciddi ve iddalı olan bir teknoloji geliyor ve bunun adı da Li-Fi. Paris’de ki bir teknoloji geliştirme merkezin de Li-Fi üzerin de önemli çalışmalar yapılmaktadır ve çok ciddi derece de ilerleme kay edilmiştir.

Li-Fi alıcısı verileri alıyor, onları tespit ediyor ve müziğe dönüştürüyor. Işınlar sayesin de bu mümkün olmaktadır ve toplanılan bu veriler ışığın altına getirildiği zaman çalmaya başlamaktadır. Li- Fi sisteminin üzerinde ki kamera sayesin de resimler, ışınlar yoluyla televizyona aktarılabilinmektedir. Li-Fi bu özellikleri ile oldukça da hızlıdır çünkü bu sistem ışınlarla bunları yaptığı için ışınların hızı oldukça fazladır. Kamera sayesinde Led ışınlarını kapatıp açmaktadır ve kapalıyken 0 frekansta açıkken de 1 frekansın da olarak görüntü sağlar.Frekanslar sayesinde oldukça hızlıdır ve saniyede 3 gigabite’ye kadar çıkmaktadır  hızı ve bu da rekordur.

Wi-Fi ye göre hızı 150 kat daha hızlıdır ve bu da gerçekten ne kadar hızlı ve aynı zamanda da ne kadar iddalı olduklarını göstermektedir. İnternet alanında da Wi-Fi yi sollayacak olan bu yeni teknoloji, Led Lambasına bağlı olan bir modem, ışık sensörü ile bilgisayara görüntü vermek için yeterlidir ve bu da harika bir özelliktir. Böylesine hızlı ve daha verimli bir İnternet, uçaklarda ve hastanelerde kullanılarak daha faydalı olabilmektedir. Aynı hızda mobil telefonlarda da kullanmak mümkündür ama sistemi çok iyi yerleştirmek gerekir telefonlara.

Li-fi nedir

Alman, Japon ve Amerikan firmaları bu sistem üzerine çalışmaktadır ve oldukça fazla gelişme kaydetmişlerdir, Bu yüzden bu harika teknoloji 2014 80 Eurodan satılmaya başlanacağı söylenmektedir…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir