WordPress Tema Seçimi

WordPress’in hayatımıza girmesiyle beraber, bizim yaptığımız ilk şey bir tema bulup kurulumunu yapıp bırakmamızdır. Ancak Google Botlarının en çok dikkat ettiği şey yani siteye girdiğinde ilk gördüğü ve analiz ettiği şey bizim temamızdır. Bu yüzden tema deyip geçmemeliyiz. En çok üzerinde duracağımız konulardan biri de doğru tema seçimidir.

  • Bu makale içerisinde sizlere doğru WordPress tema seçimi hakkında bilgiler sunacağız.
  • Ayrıca WordPress tema neden önemlidir ? konusunu da kısaca inceleyeceğiz.
  • WordPress tema içerisinde bulunan bir iki eklentiden bahsedeceğiz.

wordpress tema

Sitemize doğru wordpress tema seçiminde nelere dikkat etmeliyiz ?

En çok dikkat edeceğimiz faktör kodlama yapısının kolay olmasıdır. Bizleri kod kirliliğinden kurtarması ve sitenin hızlı açılması gerekir. Bu nedenle sade ve basit kodlanmış temaları tercih etmeliyiz. Hızlı açılan bir site daima sizi bir adım öne çıkartır. Seo uyumlu tema derken aslında aşağıda sayacağımız faktörlere göre en optimize edilmiş olanı seçmemiz bizim Google gözünde artı bir puan almamızı sağlayacaktır. Site hızı ise Seo açısından çok önemli bir faktör olup, bununla ilgili site hızı testleri mevcuttur. Site hızını belirleyen en önemli nedenlerden birisi Hosting sağlayıcımızın kalitesi ve temamızın basit ve sade kodlanmasıdır. Bunun yanında gereksiz eklentiler kurmamalıyız. Çünkü gereksiz eklentiler sunucumuzu kastıracak ve sitemizin yavaş açılmasına neden olacaktır. Bu nedenle sizlere önereceğim 2 eklenti vardır. WordPress tema içerisinde bunlardan birini kurmanız sitenizin hızını artıracak ve gereksiz çerezleri alt yapısında tutmasını engelleyecektir.

  • Wp Total Cache
  • Gzippy

Yukarıdaki eklentileri sitenizde herhangi bir yazı olmasa dahi kurun. Size artı bir avantaj sağlayacak ve sitenize hız katacaktır.

Temanızın görünümsel olarak dikkat etmeniz gereken en önemli faktör ise sadeliktir. Kullanıcı kolaylıkla istediği sayfaya ulaşabilmelidir. Kurumsal sitelere baktığınızda en çok dikkat edilenler faktör dediğimiz gibi kullanıcı dostu ve pratik yoldan bilgiye ulaşmamızı sağlamasıdır.

Ne yazık ki ülkemizde kullandığım Türklerin yapmış olduğu WordPress tema seçenekleri yabancılar kadar kaliteli değildir.

Bu nedenle tüm sitelerimde hep yabancı temalar kullandım ve Türkçeleştirme işlemleri yaptım. Sizlere de tavsiyem kaliteli firmalardan almış olduğunuz temaları Türkçeleştirme işlemi yaparak daha kaliteli hizmet almanızdır. Bunun nedeni ise Türkçe temaların Seo yönünden oldukça zayıf olması ve daha çok Adsense WordPress tema seçenekleri sunmasıdır. Ve Türkçe temaların ortak özelliği kaliteli temaların editlenip tekrar sunulmasıdır. Bu nedenle ben sitelerimde herhangi bir kodlama hatası ve kodlama kirliliği istemediğimden dolayı lisanslı yabancı WordPress tema çeşitlerini kullanmaktayım ve sizlere de önerim kaliteli firmalardan almış olduğunuz WordPress tema çeşitlerini kullanmanızdır. Kimse alınmasın ama deneyip de Türkçe temalardan sağlam hit almış olan varsa ve görsel yönden kullanıcıya hitap eden tema biliyorsanız konu altına yazınız bizler de faydalanabilelim.

wordpress

WordPress tema ile ilgili en çok yapılan yanlışlıklar

Biliyoruz ki bir çok kaliteli tema ücretli satılmaktadır. Çoğumuzda bu temaların warez yollardan bulup ücretsiz olarak edinmeye çalışıyoruz. Eğer site kurmayı düşünüyor ve o siteden bir beklentiniz varsa böyle yollara başvurmayın verin parasını gitsin. Neden derseniz istediğiniz kadar antivirüsler ile taratıp öyle atın sunucunuza yine de fayda etmez. Çok emek vermişsinizdir bir anda tüm siteniz hacklenir ve neden böyle bir durumla karşılaştığınızın farkına bile varamazsınız. Nedeni çok basit arkadaşlar. Tema içinde çok farklı şekillerde enjekte edilmiş kodlar bulunuyor. Bizler defalarca kez baksak bile farkına varamıyoruz. 50-100 lira vermekten kaçıyoruz ama yılların kaybını yaşıyoruz. Bu nedenle böyle yöntemlere başvurmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Bu enjekte ettikleri kodlar vasıtasıyla sizin WP-CONFIG dosyalarınıza erişebiliyorlar ve sitenizin paneline hatta Hosting sağlayıcınıza dahi ulaşabiliyorlar. Siz olayı anlayınca ise iş işten geçmiş olabiliyor. Bu nedenle biz başımıza geldiği ve zamanında bizler de bu yöntemleri denediğimizden kusura bakmayın asla tavsiye etmiyoruz. Zaten verilen emeğin karşılığını vermemiz gerekir. Sanal dolandırıcılıktan bir farkı kalmıyor.

Peki nereden kaliteli WordPress tema çeşitlerini bulabilirim ?

Benim tüm sitelerimde kullanmış olduğum ve kalitesinden asla kuşku duymadığım tek bir site var. “Theme Forest” Bu site içerisinde yüzlerce çeşit WordPress tema bulabilirsiniz.

Bu siteye zaten WordPress tema kabul ettirmek bir hayli zor. Buradaki WordPress tema çeşitleri bir çok testten geçtikten sonra satışa sunuluyor. Buradan aldığınız temayı gönül rahatlığıyla kullanabilir ve Seo açısından kaliteli bir hizmet alırsınız. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım yararlı olmuştur. WordPress Tema

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir