Yağ Yakmak İçin En İyi Nabız Aralığı

Yağ yakmak isteyenler için oldukça önem arz eden konulardan biridir.Birçok kişi daha hızlı koşmanın ya da daha hızlı ip atlamanın daha çok yağ yakacağını düşünür.Kısacası nabız ne kadar yüksek olursa o kadar fazla yağ yakarım algısındadır. Aslında durum böyle değildir.

Yaş grubunuza göre bu aralıklar bellidir.Fitness ülkemizde yeni yeni ilgi alanı olmaya başlayan ve birçok kişinin bilinçsizce yaptığı bir spordur.Fitness sadece ağırlık antremanlarını içermez bunun yanında cardio olarak adlandırılan aerobik sporu içerir.Aerobik olmasından kasıt oksijene fazlasıyla ihtiyaç duyulur cardio antremanlarında.Konuyu daha fazla dağıtmadan cardio antremanlarınızda yaşınıza göre uygun nabız aralığınızı bulunuz.Aşağıdaki tablo size yardımcı olacaktır.

 

Tabloda da gözüktüğü gibi fitness/ fat burn olarak tanımlanan yağ yakma aralığı insanlarda %60-%70 aralığıdır.Yani 30 yaşında bir bireyin en iyi yağ yakma aralığı 114-133 arasıdır.Nabızını bu aralıkta tutarak en iyi verimi alır.20 yaşındaki bir bireyin ise 120-140 arasıdır.Cardio antremanlarınızda bunu dikkate alarak hem daha az yorulur hem daha fazla yağ yakarsınız.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir