Yağlı Boya İçin Gerekli Malzemeler

Yağlı boya resmi yapılırken çeşitli yağlı boyalar kullanılır. Bazı sanatçılar akrilik yapıp akriliğin üstüne yağlı boya da yapabilir. Ama asla yağlının üstüne su bazlı bir şey süremeyiz. Çünkü tuval çatlamalar meydana gelir. Boyaların yeni başlamış öğrencilere uygun olanları vardır basic denilmektedir. Fine seviyesi vardır boyalarda bir üst seviyeleri ifade eder. Bir de finest artist serisi vardır. Artist serisini kullanmak daha iyi olur yağlı boya resim yapmak için. En kaliteli boyanın kullanılması her zaman için daha iyi resim ortaya koyacaktır.

yağlı boya

Yağlı boya resim yapmak için fırçalar gereklidir. Farklı boyutlarda fırçalar vardır. Spatulaya da ihtiyaç vardır. Boyaları karıştırmak için kullanılan bir alettir. Ana renklerin olması önemlidir. Paletin olması gerekir. Paletin cam olması her zaman için daha avantajlıdır. Çünkü cam her zaman temizlenip sonra tekrardan kullanılabilir. Palet altına beyaz kağıt koyularak renklerin net görünmesi sağlanabilir. Terebentin fırçaları temizlemek için kullanılır ve gereklidir. Bez mutlaka gereklidir. Tuvalin olması önemlidir. İyi malzemeler her zaman iyi sonuç getirir. İyi malzeme her zaman  acemiliği kapatır.

Yağlı boya resim her türlü malzemenin üstüne yapılabilir. Mermer, kağıt, taş,karton üstüne yağlı boya yapılabilir. Ama profesyonel anlamda yağlı boya resmi yapmak istiyorsak tuval kullanmamız gerekir. Tuval, yağlı boya malzemesini en iyi şekilde taşıyacak olan malzemedir.

Yağlı boya resim yaparken birçok fırça kullanılmaktadır. Sentetik fırçalar, samur olan fırçalar vardır. Samur fırçalar daha yumuşak geçişlerde kullanılır. Çok büyük fırçaları da resmimizde kullanabiliriz. Yapılan resimle en iyi şekilde örtüşen fırçalar kullanılmalıdır. İnce fırçalar da, kalın fırçalar da işimize yarar.

Ahşap bir çerçeve üstüne sudan etkilenmeyen bir alan yapılır ve tuvalin oluşması bu şekildedir. Boyalar palet üzerine sıkılarak spatula ile renkler karıştırılır. Spatulayı daha yoğun boya alarak resimde de kullanmak mümkündür. Spatulayı fırça olarak kullanan ressamlar da vardır. İki veya daha fazla boyayı birleştirmeye yarar. Spatulaların birçok boyutları ve çeşitleri vardır. Büyük spatulalarda da palet temizlenebilir ve rahatlıkla resim yapılabilir. Ressamlar spatulanın keskin kenarlarından yararlanarak resimlerinde keskin boya izleri oluşturmaktadırlar.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir