Yağlı Boya Resim Sanatının Tarihçesi

Yağlı boya ile resim yapmayı bulan kişi olarak Jan van Eyck gösterilir. Ama bu sanatın daha öncelerde de yapıldığı bilinmektedir. Kim tarafından başlatıldığı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat teknik olarak ilk başlatan kişi Jan va Eyck olarak göstermek mümkündür. Flemenk okulunun ilk dönem sanatçısı olan Jan van Eyck, yağlı boya sanatını mükemmelliğe ulaştırmayı başarmıştır.

jan van eyckJan van Eyck eserlerinde çiçekleri, desenleri, döşemeleri en ince detaylarına göre resmetmiştir. Adeta onların canlı gibi görünmesini sağlamıştır. Çok başarılı çalışmalar yaparak yağlı boya sanatını üst seviyelere taşımıştır. Hatta bir eserinde ‘yapabileceğimin en iyisi’ diye dipnot yazarak resmini sergilemiştir. Ve gerçekten de muhteşem bir sanat ortaya koymuştur.

Yağlı boya sanatı İtalya’ya Gentli Justus tarafından getirilmiştir. Leonardo da Vinci bu sanatı benimseyen ressamlar arasında yer almaktadır. Leonardo daha yirmi yaşındayken Floransalı usta ressamlar kütüğüne kaydedilmiştir.

leonardo da vinciLeonardo da Vinci birçok sanat dalı ile uğraştığı gibi resimle de uğraşmıştır. Çok yetenekli bir kişiliğe sahipti. Sfumota tekniğini başarılı bir şekilde kullanmıştır. Bu teknik obje ve figürlerin dış hatlarını, resmin objeleri içine kaynaştırılması tekniğidir. Leonardo resimlerinde arka planı kaybederek objeler arasındaki havanın varlığını ortaya çıkarmaktadır. Buna hava perspektifi denmektedir. Bu teknik sayesinde renklere saydamlık kazandırılmaktadır.

Yirminci yüzyılın büyük devrimcisi Picasso, Fransız ressam Georges Braque ile beraber modern sanatın en etkili üsluplarından biri olan Kübist resmi keşfetmiştir. Picasso’nun resimleri  karışık, içe içe geçmiş renkler ile belli bir kural dahilinde yapılmamıştır. Kuralı olmayan ressam olarak tanınmasının nedeni de budur. Picasso sanatçı içgüdüleriyle hareket ederek resimlerini ortaya çıkarmıştır.

On beşinci yüzyıldan bu yana sanatçılar en çok yağlı boya resimlerini yapmışlardır. Yıllar geçtikçe yeni üsluplar ve tarzlar ortaya çıkarak yağlı boya sanatının gelişmesine katkı sağlamıştır. Çeşitli teknikler ortaya çıkmıştır. Ve bu sayede giderek gelişen ve yenilenen resimler ortaya çıkmıştır. Kullanılan malzemeler de giderek değişerek ve gelişerek daha kaliteli boyaların ortaya çıkması sağlamıştır. Bugünde yağlı boya sanatına ilgi devam etmektedir. Bu sanatı yeni nesillere aktarmak ve öğretmek amacıyla çeşitli kurslar açılmış olup; yağlı boya sanatı herkes tarafından yaşatılmaya çalışılıyor.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir