Yağlı Boya Resimleri ve Fırçaları Nasıl Muhafaza Edebiliriz ?

Yağlı boya resim fırçaları öncelikle terebentin ile temizlenir. Terebentin ile temizlenen fırça, bir bez yardımı ile silinerek fırçanın üzerinde kalan fazla terebentinlerin alınması sağlanır. Fırçalar aslında tiner yardımı ile de temizlenebilir. Ama tiner ile temizlemek pek fazla tercih edilmemektedir. Çünkü tiner çok fazla yakıcı ve kurutucu bir maddedir. Bu sebeple yağlı boya yaparken asla tiner kullanılmamalıdır. Bu işlemlerden sonra fırçalar arap sabunu ile yıkanmalıdır. Arap sabunu ile yıkanan fırçalar daha uzun ömürlü olur. Yani arap sabunu ile yıkamak, fırçaların ömrüne ömür katmaktadır. Ara ara resim yapıyorsak, yani resim yaparken ara veriyorsak bu aralarda fırçalar fırça koruma kaplarına konmalıdır. Yada fırçalar üzerine poşet geçirilerek hava almaları engellenebilir. Yada daha bol boyaları fırçalara koyarak fırçaların kurumaları önlenmiş olur.

yağlı boya fırçası temizlemeFırçanın kurumaması gerekir. Temizlenmeden uzun müddet beklenen fırçalar çok fazla kuruduğundan dolayı bunları temizlemek için tiner kullanılabilir. Ama daha sonra mutlaka arap sabunu ile fırçalar yıkanmalıdır. Anlık temizlikler için terebentin kullanmak daha uygun olur. Daha sonra yine bu fırçalar da arap sabunu ile yıkanmalıdır.

Yağlı boya resimlerini muhafaza etmek için mutlaka resimlerin bulunduğu ortamın nemine, sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Yağlı boya yaşayan bir malzemedir. Yağlı boya organik bir maddeden oluşmaktadır. Keten bezi ile yağlı boya nefes almaktadır. Yağlı boyaya direk ışık vurması yağlı boyaya zarar verebilir. Yada ortamın çok nemli olması yağlı boyaya zarar verir. Yağlı boya yaparken ortamın uygun olmasına dikkat etmek gerekir. Yağlı boya resimleri zaman içinde kirlenirse bunun mutlaka temizlenmesi gerekir. Bu temizlenmeyi de uzman kişiler yapmalıdır.

Yağlı boya resimde konularına göre resimleri tarihsel olarak, portre olarak, peyzaj olarak, natürmort olarak, güncel hayatı anlatan resimler olarak kategorilere ayırmak mümkündür. Röprodüksiyon, bir sanatçının sanat eserinin kopya edilerek başka biri tarafından yapılmasıdır. Tarih boyunca da röprodüksiyon yapılmıştır.  Sanatçılar kendilerinden önceki sanatçıların eserlerini kopya ederek yapmaya çalışırlar ve bu şekilde ilerleme kaydederler. Bu sebeple yeni başlayan kişiler de sanatçılar tarafından yapılan yağlı boya resimleri, kopya ederek yapmaya çalışmalıdırlar.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir