Yapay Kalp Pompası Artık Ülkemizde

İstedikten sonra başarı elbette gelirmiş ve Türkiye artık bir Kalp pompasına sahip. TÜBİTAK’ın da desteğiyle üretilen ilk Kalp pompası oldukça ilgi gördü ve gerçekten Ülkemiz açısından da oldukça önemli bir başarıdır.

Üretilen “Kalp Pompası” yapaydır ve ithallerine göre %80 daha az maliyetle üretilebilinecek olan Kalp pompası yakın zaman da hastalarla buluşturulacak. Bu önemli proje Yeditepe Üniversitesi Prof. Dr. Nilüfer Eğrican’ın düşünmesi ve proje hakkın da gereken bilgileri sunmasıyla başlamış, daha sonra ise Koç Üniversitesinden Doç. Dr. İsmail Lazoğlu’nun desteği ile devam eden proje, daha da fazla katkı sağlanmasıyla oldukça fazla gelişim göstererek Minyatür yapay kalp pompası nihayet Ülkemiz de başarı ile üretilmiştir. Yapay Kalp  pompası, gerçekten de önemli bir adımdır çünkü, Ülkemiz de kalp sayısının fazla oluşu ve hastaneler de gereken kalp pompasının ithal olarak çok fazla satın alınmasından dolayı, geliştirilen yapay kalp pompası sayesinde artık hem daha ucu maliyetlerle üretim yapılacak hem de hastalara anının da tedavi uygulanacaktır. Sağlık alanın da önemli bir başarıya imza atılarak yapay kalp pompası kalbe tam yerleştirilecek boyutta tasarlanarak da oldukça iyi bir çalışmasını eseri olmaktadır.

Minyatür kalp pompası 5 cm çapındaki kendine özgü tasarımla patentlenerek Ülkemiz adına önemli bir başarı sağlanmıştır.  Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezinin de katkılarıyla daha üst sevilerde üretilen yapay kalp pompaları Ülkemizde ki kalp yetmezliği olan hastalar için gerçekten oldukça fazla fayda sağlamıştır. Türkiye de yaklaşık olarak 10 bin kalp hastası olduğu belirtilmektedir ve bu nedenle de yapay kalp pompaları dakika da 8 litreye kadar kan kan pompalayarak kalp yetmezliği çözümün de oldukça başarılıdır.

minyatür yapay kalp pompası

Geliştirilen ve her yönüyle tamamlanan yapay kalp pompaları, 2013 boyunca bazı hayvanlarda denenerek artık insanlar da kullanılmaya başlanacaktır…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir