Yapay Uydu Nedir?

Yapay uydular, insanoğlu tarafından yapılmış olan uydulara denmektedir.Doğal uydular nasıl gezegenlerin yörüngelerinde dönüyorsa, yapay uydular da insanlar tarafından oluşturulup, gezegenlerin yörüngelerine oturtulurlar.Uyduların kontrolü ise bilgisayarlar aracılığıyla sağlanmaktadır.

İlk yapay uyduyu fırlatan ülke SSCB olmuştur.1957 yılında ‘Sputnik 1‘ ismi ile tanımladıkları uyduyu Dünya’nın yörüngesine konuşlandırmışlardır.

sputnik 1 uydusu ilk gönderilen uydu
Sputnik 1

Günümüze kadar binlerce yapay uydu gönderilmiştir.Gönderilen bu uyduların hepsi bazı amaçlara hizmet etmektedir.

Yapay uyduların ne gibi amaçlara hizmet ettiğini şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Haberleşme Amacıyla Gönderilen Uydular: Uzaya gönderilen bu uyduların asıl amacı; televizyon, radyo ve telefon gibi haberleşme araçlarını kullanmaktır.
 • Meteoroloji Uyduları: Adından da anlaşılacağı gibi Dünya’da meydana gelecek olan meteorolojik konuların gözlemlenmesi ve incelenmesi amacıyla kullanılır.
 • Anti Uydu Silah Sistemleri: Yazının başında da dediğimiz gibi binlerce uydu uzaya gönderiliyor ve bu ülkeler arasındaki çekişmeyi büyük bir ölçüde arttırıyor.Uydular sayesinde birçok gizli tutulan olay ortaya çıktı ve bunları yapan birçok ülke veya kişi rahatsız oldu.Bu yüzden de anti uydu silah sistemleri gerçekleştirildi.Bu sistemler diğer düşman uyduları yok etmek için tasarlanmıştır.Bir ülke ile savaşıyorsanız yapacağınız en iyi hamlelerden biri onların uydularını yok etmektir.Bu sistemler kinetik mermi, enerji veya çeşitli silah sistemlerini kullanarak hedeflediği uyduları yok etmektedir.
 • Astronomi Uyduları: Bu uyduların gönderilme amacı uzayda bulunan diğer gök cisimlerini incelemektir.Onlar hakkında bilgi elde etmeye yardımcı olurlar.
 • Biyouydular: Bu tip uyduların içerisine yaşayan organizmalar koyularak uzaya gönderilirler ve bu sayede çeşitli deneyler yaparak organizmaların verdikleri tepkiler ölçülür.
 • Navigasyon Uyduları: Diğer bir adı ‘Seyrüsefer Uyduları’ olan bu uydular, dünyada yer tespitinde kullanılır.Günümüzde hemen hemen herkes tarafından kullanılmaktadır.Telefonlarda ve otomobillerde günlük hayatı kolaylaştırmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Minyatür Uydular: Diğer uydulara göre çok hafif ve küçük olan uydulara verilen isimdir.3’e ayrılmaktadır.Bunlar;
  • 100-500 kg arasına mini uydu
  • 10-100 kg arasına mikro uydu
  • 0-10 kg arasında bulunan uydulara ise nanouydu denmektedir.
 • Gözetleme Uyduları: Askeri konularda kullanılan bu uydular hakkında detaylı bir bilgi bulunmamaktadır.Bu tip uyduların gizlilik derecesi yüksek olduğundan dolayı uyduya ait bilgiler yansıtılmamaktadır.
 • Gözlem Uyduları: Sivil kuruluşlar için gönderilen ve genellikle harita yapımında kullanılan uydulardır.
 • Uzay İstasyonları: Astronotlar için uzayda oluşturulan bir yaşam alanıdır.Uzay araçları kullanılarak bu istasyonlara gidilebilir.

Peki yapay uydular insanlar tarafından çıplak gözle görülebilirler mi?

Büyük olan yapay uydular, açık havalarda görülebilirler.Belli bir yörüngede hareket ettiklerinden dolayı ufolardan ayırt edilebilirler.Güneşin batımından sonraki zaman dilimi uyduları görmek için en iyi zamanlardır.

Milli Uydularını Gönderen Ülkeler 

milli uydularını gönderen ülkeler

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir