Yaratıcı Sanat Terapisi Nedir ?

Yaratıcı sanat terapisi kapsamında, çeşitli sanat dalları sanat amaçlı olarak değil de, terapi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Sanat ile psikolojinin bir arada yürütülmesi yaratıcı sanat terapisi olarak adlandırılabilir. Burada amaçlanan hedef kişinin duygularını ve düşüncelerini sanat yoluyla aktarmasını sağlamaktır. Resim, müzik, dans, drama gibi çeşitli sanat dalları sayesinde kişinin duygu ve düşüncelerinin aktarılmasıdır.

Yaratıcı sanat terapisinde, sanatların kullanılma amaçları ise sözel olmayan ifade biçimlerine yer vermelerinden kaynaklanmaktadır. Yaratıcı sanat terapisi sayesinde kişilerin geçmişte yaşadıkları olaylarda gün yüzüne çıkabilir. Çünkü insanlar çoğunlukla geçmişte yaşadıklarını unutma eğilimindedirler. Bilinçaltına iterek bunları gizlemeye çalışırlar. Yaratıcı sanat terapisi ise bütün bunları gün yüzüne çıkararak geçmişte yaşadıklarımızla karşı karşıya kalmamızı ve yüzleşmemizi sağlar. Bu sayede kendimizi daha rahat hissetme sağlanmış olur. Çünkü gizlenen her şey farklı şekillerde karşımıza çıkar.

yaratıcı sanat terapisi

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, yaratıcı sanat terapisi konusunda hizmet vermektedir. Bu vakfın hizmetlerinden yararlanılabilir.

Engelli çocuklara yaratıcı sanat terapisi uygulanabilir. Sanatların kullanılmasının en önemli avantajlarından biri sözel olmayan ifadelere yer vermesidir. Çoğu zaman anlatmakta zorluk çektiğimiz durumlar bu sanat dalları ile kolay hale gelir. Yaşanan zor deneyimler karşısında kelimeler kifayetsiz kalır. Dans, müzik, resim gibi sanat dalları sayesinde kendimizi kolay bir şekilde ifade etme imkanı sağlanmış olur. Böylece konuşmadan sanat sayesinde insanların bizi anlamış olması bize mutluluk vermektedir. Yaratıcı sanatlar terapisinde katılan kişiler, savunma mekanizmaları tehdit edilmeden duygu ve düşüncelerini ortaya koymaktadırlar. Çünkü bir oyun ortamı içerisindedirler. Çünkü oyun oynarken onu söyleyen kendileri değil, oynadığı karakterdir. Çoğu zaman yaşadığımız zor deneyimleri unutma eğilimdeyiz. Fakat drama terapisinde farlı rollere girmek, hem o kişinin kendi yaşamına dair anlayışını artırır hem de hem de o tarz kişilere karşı daha fazla emtapi yapmasını sağlayarak o kişileri anlamış olmaktadır.

yaratıcı sanat terapisi 2

Bütün olarak baktıklarında bu kişiler, kendilerini, yaşamlarını, deneyimlerini daha geniş açıdan bakmaya başlamaktadırlar. Bu anlamda çok daha olumlu bakabilmektedirler. Dünyada yapılan bilimsel araştırmalara göre sanatlar beyinle ilgili iyileştirmelere yol açmaktadırlar. Bu açıdan çok yararları vardır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir