Yaratıcı Sanat Terapisinin Yararları

Yaratıcı sanat terapisi , yaratıcı sanat terapistleri tarafından uygulanmaktadır. Bu konuda eğitim alınması şarttır. Yaratıcı sanat terapisi bireysel olarak yada gruplar halinde uygulanabilir. Bireysel olarak uygulamada günde birer saatlik bir seans yeterli  olacaktır. Yaratıcı sanat terapisi üç aşamalı bir  program şeklinde uygulamaktadır. İlk aşamada ısınma oyunları oynanarak kişinin ortama uyum sağlaması amaçlanır. Isınma oyunlarından sonra birey eğer ortama alışmışsa ana aktivitelere geçilir. Ana aktivite denilen şey, kişinin durumuna göre kişide amaçlanan şey neyse ona uygun olarak dans, müzik, resim gibi çeşitli sanat dallarından yararlanılarak kişiye yönelik aktivite ayarlanır. Son aşamada ise kişilerden geri bildirim alınmaktadır. Bu aşama artık kapanış aşamasıdır.

yaratıcı sanat teorisi müzik eşliğinde

Yaratıcı sanatlar terapisi konusunda Türkiye Spastik Çocuklar Vakfının uygulamaları vardır. Yaratıcı sanatlar terapistini uzman olması gerekir. Master yada doktora eğitimi almış kişilerin bu uygulamayı yapmaları gerekir. Psikolog yada sanatçıların bu konuda çalışmalar yapması uygun değildir. Bu nedenle bu konuyla ilgili gerekli bir eğitimin alınması gerekir.

Yaratıcı sanat terapisinin psikoloji gibi çok geniş bir kullanım alanı vardır. İki yaşından doksan yaşına kadar uygulama yapılmaktadır. Kaygıyla ilgili sıkıntılardan, depresyondan, daha ağır travmalar,  psikolojik rahatsızlıkları olan kişilerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda kişisel gelişim amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Sadece kendinize dair bir farkındalığı arttırmak için, yaşama dair perspektifi arttırmak için kullanılmaktadır. Şirketlerde de kullanılmaktadır. Ekip ruhunu geliştirmek için kullanılmaktadır. Çalışanların yaratıcı olabilmeleri ve daha farklı açılardan bakabilmeleri konusunda bu terapiden yararlanılmaktadır.

yaratıcı sanat teorisi müzik

Yaratıcı sanat terapisi engelli kişilere çok fazla katkıları vardır. Özellikle motor becerilerinin gelişimlerini arttırmaktadır. Farklı sosyal becerileri deneyimlerken bilişsel gelişimlerin arttırmaktadır. Bunların dışında sosyal becerileri geliştirme becerilerini ortaya çıkarmaktadır. Yaşadıkları sıkıntıları olan kendilerini yalnız hissetme durumları onların özgüvenlerini yitirilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de sosyal becerilerin geliştirilmesini sağlamak engelli kişiler için büyük yarar sağlamaktadır. Sosyal becerilerinin geliştirmelerine katkı sağlamaktadır. Bu sayede yalnızlıktan kurtularak kendilerine olan güvenlerini yeniden kazanma fırsatı onlara sunulmuş olunmaktadır. Yaşama olan bağlılıklarının artmasına yardımcı olunmaktadır. Yaşamaktan zevk alma, hayata sımsıkı sarılmaları adına büyük yarar sağlanmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir