Yaraya Pansuman Nasıl Yapılır ?

Yaraya pansuman kesinlikle hastane şartlarında yapılmalıdır. Eğer hastaya pansuman ev ortamında yapılması gerekliyse amacımız yaralı bölgeye girebilecek bakterilerin ortadan kaldırılması ya da bakterilerin asla yaraya girmemesi sağlanmalıdır.

Yarayı açtıktan sonra yaralı bölgeye doktorun önerdiği ilaçları sürmeden önce yaralı bölgeyi temizlemeliyiz. İlk olarak ilk yardım çantasının içindeki eldivenleri takmalıyız. Çünkü pansuman steril bir şekilde uygulaması gerekmektedir. Eldiven taktıktan sonra povidon iyon içerikli bezimizi açıyoruz. Bunun yerine gazlı bezde kullanılabilir. Gazlı bez ile yaranın bulunduğu bölgenin dışını, hasar olan bölgenin dış kısmını temizliyoruz. Asla yaraya müdahale etmiyoruz. Dikiş atıldıysa dikişi atılan bölgenin üstünü değil dış kısmını silerek temizliyoruz. Kullandığımız bezi kullandıktan sonra yenisini açıyoruz ve temizlemeye devam ediyoruz. Temizleme işlemini steril bir şekilde yapmamız gerekmektedir. Yaranın temizleme işlemini bulaştırmadan yaptık.

pansumanŞimdi ise doktorumuzun önerdiği ilaçları süreceğiz. Bu ilaçları sürdükten sonra yaranın üstüne yarayı kapatacak biçimde bir gazlı bez koyuyoruz. Bunun üstüne ise sargı bezi ile yaramızı sarıyoruz.

Yapılmaması Gerekenler; Yaraya zeytin yağı ve süt sürülerek yaranın çabuk iyileşeceği inancı tamamıyla yanlıştır. Bu uygulamalar yaranın daha geç iyileşmesini sağlar ve yaralı ortamın bakteri bulaşmasına neden olur. Bu yüzden buraya sadece doktorumuzun önerdiği ilaçları sürmemiz gereklidir.

Pansuman hakkında genel bilgiler vermeye çalıştık. Sağlık konularında daha dikkatli olmanızı ve doktor tavsiyesi dışında yer alan tavsiyeleri dikkate almamanızı öneriyoruz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir