Yaşayan Fosil Milyonlarca Yıldır İnsanlığın Hizmetinde

0
1222

Bursa’da Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Murat Zencirkıran mabet ağacı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Bu ağacın yaşayan fosil olarak nitelendirildiğini ve yapraklarındaki birçok maddenin bazı hastalıklar için tedavi edici özelliği olduğunu belirtti. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Öğretim Üyeliği görevini sürdüren Prof. Dr. Murat Zencirkıran bir haber ajansına verdiği röportajda mabet ağacı olarak bilinen bilimsel adı gingko biloba olan ağacın yapraklarında onlarca hastalığın tedavisinin sırrı yer alıyor dedi. Geçmiş zamandaki insanların bu sırrı çözmek için oldukça uğraştıkları ve günümüzde bilim insanlarının bu yaprakların özünden üretilen ilaçlarla tedaviler uyguladığına dikkat çekti.

gingko-biloba

Bitkisel ilaçların yanında peyzaj alanında da oldukça sağlam çalışmalarla adını duyurmuş olan Profesör Zencirkıran bu bitkinin tıp literatüründeki önemine vurgu yaparak mabet ağacı özünden elde edilen ilaçlar ile göz tansiyonu, astım, bronşit ve solunum yolu enfeksiyonları, pankreas kanseri gibi bir sürü hastalığa iyi geldiğini ve sıklıkla bu tedavilerde ilaç olarak kullanıldığını belirtti. Ancak bu kadar yararlı olan kısmının bitkinin özütünün alınmış hali olduğuna, bilinçsiz vatandaşların yararlı olarak görüp çiğ bir şekilde işlenmemiş halde tüketmelerinin faydasızlığına da değinen Profesör Zencirkıran çiğ yenen tohum ve yaprakların yarar değil zarar verdiğini söyledi. Yapraklardaki bu etkin maddelerin yaprakların özü alınarak doktor tavsiyesi ve kontrolü altında yeterli seviyede alındığında saç dökülmesine bile etki edebileceği üzerinde araştırmaların sürdüğünü belirtti. Sadece saç dökülmesi değil, Alzheimer, dikkat eksikliği ve migrene de etki ettiğine dikkat çekti.

Profesör-Doktor-Murat-Zencirkıran

Bu ağacın esas olarak yetiştiği yer olan Doğu Çin’de ağacın yetiştiği yerlerin binlerce yıldır insanların etkisinden uzakta olması bu ağacın ne kadar yabani olduğunu gösterir. Sadece yabani türlerinin değil terbiye edilerek insanların yaşam alanlarında da yetişmesi sağlanan ve yaşayan fosil olarak adlandırılan  yer yer 25-30 metreye kadar ulaşan heybetli bir ağaçtır. Hastalıklara karşı direnç sağlayan bu bitki bitkisel hastalıklara karşı da kendince bir direnç sistemi geliştirmiştir ve bu da bu mucizevi bitkiye 2500 yıla ulaşan bir ömür hediye etmiştir. Ülkemizde de doğal yetişme alanı olmasa da özel çabalarla İstanbul, Ankara, Manisa, İzmir ve Yalova’da yetiştirilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz