Yaşlılık Psikolojisi Hakkında Merak Edilenler

İlerleyen yaşlarla beraber birtakım psikolojik sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle geriatri denilen bilim dalı yaş ile birlikte gelişen birtakım problemleri tek bir kanaldan ve tek bir merkezden tedavi etmek ve tanılamak amacı ile kurulmuş bir merkezdir. Yaşlılar hem birtakım psikolojik problemler yaşayabilirler hem de yaşa bağlı olarak birtakım fiziksel rahatsızlıklar yaşayabilirler. Özellikle hastalık hastalığı, titizlik, mükemmeliyetçilik, alınganlık, öfke patlamaları, ani duygu değişimleri, olur olmaz kırgınlıklar, anlaşılamadığını düşünmeler gibi birtakım duygu durum bozuklukları da yaşanabilir. Bütün bunların basit çözümleri  vardır. Kişi kendisini dinleyebileceği ortamlardan uzaklaşarak hayatın içinde yer almalıdır. Aktif olarak birtakım faaliyetler yapmaya çalışmalıdır. Hayatı seyretmek değil de o hayatın içinde yer almaya çalışmalarıdır. Emekli olup oturmak değil de başka bir işte çalışmak gerekir. Hobi olarak yaptığı şeyleri ilerleterek bu yönde çalışmalar yapmak gerekir.

yaşlılık psikolojisi

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kişi de birtakım kaygılar ortaya çıkmaya başlar. Yaşlanma psikolojisi aslında ülkelerin gelişmişlik düzeyine bağlı olarak da değişmektedir. Çünkü bazı ülkelerde yaşlılık yaşı  45-50 yaşları sınır olarak kabul edilmektedir. Bazı ülkelerde  de 90 yaşı yaşlılık sınırı olarak kabul edilmektedir.

Yaşlıların yaşadıkları yaşlılık psikolojisinin nedenlerinden biri, yoğun olarak iş hayatında bulunan insanların emekli olduklarında kendilerini bir boşlukta hissetmelerinden kaynaklanmaktadır. Kişiler eğer hayatlarından keyif almıyorlarsa, onları mutlu edecek aktiviteleri yoksa, herhangi bir hobileri yoksa yaşlılık psikolojisine girmeleri de artar.

Çocukların evden gitmiş olmaları da kişileri yaşlılık psikolojisi içerisine itebilir. Fakat yaşlılar yaşadıkları hayattan keyif almaya bakmalılar. Kendileri de  zamanında o dönemlerden geçtiklerini unutmamalılar. Sevdikleri aktiviteleri yapmaya çalışarak hayatı mutlu bir şekilde geçirmeye çalışmalılar.

Gelecekle ilgili beklentileri olmayan kişiler için emeklilik bir sonmuş gibi gelir kişiye. Ancak emekliliği uzun ve yorucu bir iş hayatının bitişi, çocuklara, torunlara ayrılacak geniş bir zaman, hobilere ayrılacak bir zaman olarak görüldüğünde son derece keyif verici bir durumdur. Kişi artık sabahları erken kalkma, trafik stresi  yaşama,iş stresi yaşama gibi bir durum ile karşılaşmayacaktır. Çocuklarında büyümüş olmaları nedeni ile çocukları açısından da bir sıkıntı yaşamayacaktır. Kişi emekliliğe bu şekilde bakarsa sıkıntı da yaşamayacaktır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir