Yavru Kedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru kedi almadan önce, sahip olmak istenilen ırkı bilmek gerekir. Siyam kedisi, Ankara kedisi, Norveç kedisi, Bengal kedisi gibi kedilerden birini alacaksak alacağımız kedinin ırkını önceden öğrenmiş olmamız gerekir. Alacağımız kedinin karnesinin olması gerekir. Ve almadan önce veteriner hekime götürülerek aşısının yapılması gerekir. Bunun dışında nasıl bir kedi istediğimizde önemlidir. Hareketli bir kedi, uzun tüylü yada kısa tüylü bir kedi, çocuklarla oyun arkadaşı olan bir kedi bunun gibi alacağımız kedinin nasıl olacağını belirlememiz gerekir. Aynı zamanda ev koşullarının da alacağımız kedi ile uyumlu olması gerekir. Veteriner kliniklerinde ücretsiz olarak verilen  birçok kedi vardır. Aynı zamanda barınaklardan da kedi alınabilir. Sokakta yaşayan kedilerin de bir ırkı vardır.

Eve alınacak yavru kediler 8 haftalıktan daha küçük olmamalıdır. Aynı zamanda en az 2 aylık bir yavru kedi alınmalıdır. Anne sütünü emmiş bir kedi alınması çok önemlidir. Böylelikle bağışıklık sistemi açısından da bir sorun oluşmamış olur. Bunların dışında hareketli olan, çevresi ile olan ilişkileri iyi olan yavru kedilerin alınmasına özen gösterilmelidir. Hasta kedilerin hareketleri daha kısıtlıdır. Daha az hareketli olurlar. Görsel olarak da tüyleri diken diken olmamalıdır. Düz bir tüy yapısına sahip olmasına özen göstermek gerekir. Kulaklarının iç kısmına bakıldığında kulaklarının teninin, derisini görmemiz gerekir. Kulaklarını kokladığımızda pis bir kokunun gelmemesine dikkat edilmelidir. Gözlerinde akıntı, çapaklanma olmamalıdır. Tüyleri arsında pire olmamasına dikkat edilmelidir. Mantar hastalıklarına dikkat edilmelidir. Kedinin çevresi ile uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir. Tüyleri temiz, parlak ve tam olmalıdır. Tüylerinin dökülmemesine dikkat etmek gerekir. Kedinin karnında şişlik olması iç parazit belirtisi olabilir.

yavru kedi

Evdeki duruma göre kedilerin ırkı seçilmelidir. Bu sizin beklentilerinizi karşılar ve kediye daha iyi uyum sağlarsınız. Sokakta evsiz olan birçok kedi bulunmaktadır. Bu nedenle satın almak yerine sokaktaki kedileri barındırmak ve onlara sıcak bir yuva vermek daha önemlidir. Sokaktaki kedilerin eve alınması söz konusu olduğunda  bu kedileri veteriner hekime göstermek gerekir. Böylece kedilerin hayatını da kurtarmış olursunuz. Böylelikle o kedi ile aranızda kuracağınız sevgi daha farklı olacaktır.  Onu sahiplenme iç güdüsüyle hareket etmiş olursunuz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir