Yavru Kedilerin Bakımı

Kediler kendilerini içgüdüsel olarak temizleme eğilimindedirler. İki aydan sonra kendi temizliklerini kendilerini yapabilirler. Ancak tüylerini düzenli aralıklarla taramak da kedi sahiplerinin görevidir. Fırça ile taramaya kedilerimizi alıştırmamız gerek. Baştan çok bastırmadan masaj gibi taramak gerekir. Gerekirse bir müzik eşliğine tüylerini taramak gerekir. Ayrıca tırnak bakımı, ağız ve diş sağlığına dikkat etmek gerekir. Yavru kedilerde diş değiştirme döneminde ağız kokusu olabilir. Bu dönemlerde hekimden yardım almak gerekir. Kaka yaptıklarında ishallerse kendileri temizleyemeyebilirler. Bu sebeple onlara yardımcı olmak gerekir. Gerekli görüldüğü zamanda da veteriner hekimden yardım almak gerekir.

yavru kedi

Yavru kedileri aldığımızda evimize alışması için belli bir süre tanımak gerekir. Tuvalet kabının, mama ve su kaplarının yerlerini göstermek gerekir. Girmeyeceği yerleri ona yasaklamak gerekir. Belli aralıklarla tüy bakımlarını yapmak gerekir. Deri bakımına özen göstermek. Yemek yiyip yemediğini kontrol etmek. Kedinin alışkanlıklarını bizi rahatsız ettirmeyecek şekilde oluşturmak için tavırlarımızla bunu etmemiz gerekir. Yatağımıza girmesini istemiyorsak kediyi yatağımıza almamamız gerekir. Çocukların kedi ile olan iletişimleri konusunda yardım etmek gerekir. Küçük çocuklar kedilerin istemediği davranışları bilmediklerinden dolayı kendilerini koruyamayabilirler.

Yavru kedilerin 6 hafta boyunca anne sütünü almaları gerekir. Annenin sağlık durumu ve doğurduğu yavru sayısına göre bu durum değişiklik gösterebilir. Yavru sayısı az olan anne kediler, yavrularını 8 haftaya kadar emzirebilirler. Yavrular geliştiklerinde süt dişleri çıkmaya başlar. Anne bu zamanda kendiliğinden sütten keser yavrularını. Çünkü annenin meme dokusuna zarar vermeye başlarlar. Altıncı haftadan sonra anne sütü yerine mama yemeye yavru kediler alıştırılmaya başlanmalıdır. Yavru kedilerin anne sütü ile belli süre beslenmeleri bağışıklarının güçlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Yavru kediler aşılama döneminde veteriner hekim ile tanışır. Yavru kedilerin ilk aşıları anne sütünden kesildikten sonraki 1-2 hafta içerisinde yapılmalıdır. Parazit tedavisi ile başlanılır. 7-8 haftalık bir dönemdir bu dönem. Bu süre kedinin anne sütünü ne kadar aldığı ve ne kadar geliştiği ile bağlantılı olarak değişiklik göstermektedir. Daha sonra karma aşılarla aşıya başlanır. Daha sonra hekim, kedinin durumuna göre çeşitli önerilerde bulunabilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir