Yaz Saati Uygulaması ve Önemi

Yaz saati uygulaması kısa adı ile YSU, gün ışığından daha fazla istifade etmeye amaçlayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde sabahın ışığında olan azalma öğlene yansıtılarak iş gücünü arttırmak amaçlanır. Yani gün ışığından optimum derecede faydalanılmış olunur. İlkbahar geldiğinde saatler bir saat ileri alınırken; sonbahar geldiğinde ise saatler bir saat geri alınır.

Yaz saati uygulaması ilk kez 1895 yılında gündeme gelmiştir. Gündeme getiren kişi ise böcek bilim uzmanı George Vernon Hudson’dır. Ortaya konan bu düşünce birçok ülkenin dikkatini çekti. Birçok ülke araştırmaları sonucunda yararlı bularak yaz saati uygulamasını gündemine aldı ve uygulamaya başladı.

Yaz saati uygulaması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Güneş ışığına dayalı iş sektörleri bu uygulamayı benimserken gece iş yapan sektörler (eğlence vb.) ise bu uygulamayı olumsuz bir şekilde eleştirmişlerdir.

Yaz saati uygulaması temel olarak enerji tasarrufunu ortaya koyduğundan yararlı bulunuyordu. Ama bu durum son yıllarda değişmeye başladı. Gündüz süresinin artması birçok elektrik ile çalışan aletin kullanılmasını gerektirdi. Soğutucular, klimalar, elektronik cihazlar vb. gündeme gelmesi bu tasarrufu ortadan kaldıracağa benziyor. Bu da ayrı bir tartışma konusu…

Yas saati uygulaması ile gelen zorluklar şu şekildedir;

  • İnce zaman ayarları içeren banka işlemleri
  • Ulaşım varış-kalkış saatleri
  • Arşivlendirme işleri
  • Çeşitli otomasyon cihazlarında ayarlamalar ve daha birçok alanda zorluk yaşanır.

Yaz saati uygulaması birçok ülkede büyük bir tartışma konusu olmuştur. Bazı devlet başkanları yaz saati uygulaması ile halkın zindelik kazanacağını ve büyük bir enerji tasarrufu el edileceğini savunurken İran vb. ülkeler ise namaz saatinin unutulmasına yönelik bir uygulama anlayışı ile uzun yıllar kullanmamışlardır. İran’da yaşanan bu anlaşmazlıklar yıllar ilerledikçe Amerika ambargosu ve enerji maliyetleri sonucunda büyük tepkilere yol açmış ve sonunda yasa haline gelerek yaz saati uygulaması zorunlu bir hal almıştır.

Türkiye 2013 Yaz Saati Uygulaması Tarihleri

yaz saati uygulamasıBu yıl yani 2013 yılında yaz saati uygulamasına 31 Mart Pazar günü geçilmiş ve saatler 3:00’ı gösteriyorken 1 saat ileri alınmıştır. Yaz saati uygulaması , 27 Ekim 2013 Pazar günü saat 4:00’da 1 saat geri alınarak sonlandırılacaktır. Yaz saati uygulaması , uzun yıllardır ülke gündeminde olan ve hatta son yıllarda tüm yıl boyunca uygulanması gerektiğine inanılan bir konudur. Bu konu zaman zaman gündeme gelerek tartışma oluşturacak bir konudur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir