Yazılım Mühendisliğinin Ortaya Çıkışı ve Geleceği

Yazılım mühendisliği, 1950’lerin sonuna doğru ve 60’lı yılların başında adından bahsettirmeye başladı ve temelleri atıldı.Aslında diğer birçok mühendislik; bilgisayar, elektronik  gibi mühendislikler yazılım mühendisliğinin tanımı içerisinde yer alan işleri yapıyordu.Ama yaşanılan kazalar, aksaklıklar ve gecikmeler bu işi tam olarak ayrı bir mühendislik dalına devretmenin vaktinin geldiğini akıllara getirdi.

1968 ve 1969 yıllarında Nato tarafından yapılan ve ‘Yazılım Mühendisliği’ konusu temel alan konferanslar ile bu mühendisliğin temelleri atıldı.

Yazılım mühendisliğinin çıkmasının ardında bazı temel nedenler vardır.Bunlar; maliyetin artması, sürenin artması, kötü yazılım girişimleri ve ölümlerdir.

Yazılımı basit bir şey olarak görmemek gerekir.Tıp alanında yer alan birçok makine yazılımlar doğrultusunda çalışmaktadır.Bu da sağlığımızı emanet ettiğimiz makinelerin yazılımlarının kusursuz olmasını gerektirir.Bu yüzden geçmişte birçok ölüm olayı görülmüştür.Örnek vermek gerekirse Therac-25 olayını örnek gösterebiliriz.

Therac-25 Olayı:Therac-25 bir radyasyon terapi cihazıdır.Bu cihazın yazılımı alanında kendini kanıtlamamış yazılımcılara yaptırılması sonucunda bazı hastalara ölümcül düzeyde radyasyon vererek en az 5 kişinin ölmesine neden oldu.

Bu durum yazılım mühendisliğinin ortaya çıkmasındaki ölümcül kazalardan biri olarak var olmuştur.

1980’li yıllara gelindiğinde ise yazılım mühendisliği kendini diğer mühendisliklerden ayırarak kendi adını kullanarak tek başına bir meslek olmayı başardı.

Ülkemizde birçok üniversite de bulunmamakla birlikte yazılım mühendisliğini genelde özel üniversitelerde görmekteyiz.Geleceği oldukça parlak ve iş imkanının da çok uygun olduğu aşikar bir şekilde ortadadır.Kendini iyi geliştiren bir yazılım mühendisine her şirketin ihtiyacı vardır ve olmaya devam edecektir.

 

 

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir