Yılan Robotun Norveç Sularının Derinliklerindeki Gezintisi ve Yetenekleri

0
591

Son yıllarda robot sektöründe çok büyük gelişmeler var. Özellikle, yılan robotlar sualtında çok önemli görevleri üstlenebilirler.

Norveçli Eelume firması da ortaya koyduğu sualtı robotla, su altında hizmet veren veya operasyon yürüten bir çok firmanın işini kolaylaştıracak.

Peki yılan robotların genel görevleri nelerdir?

  • Sualtı tesis ve cihazların bakımı
  • Sualtı tesis ve cihazların onarımı arıza tespiti ve görüntü alınması
  • Acil durumlarda hızlı operasyon gerçekleştirme & doğru müdahaleyi gerçekleştirmek için bilgi toplama
  • Arama kurtarma çalışmaları

Sualtı robotları üreten Norveçli firma üretmiş olduğu yılan robot ile bir çok işlevi aynı anda yerine getirebiliyor. Üzerinde bulunan kamera ve aydınlatma ekipmanları ile hem net bir görüntü alırken hem de sahip olduğu başlıklar sayesinde onarım ve çeşitli bakım görevlerini üstlenebiliyor. Oldukça esnek olan yılan robot, esnekliğinin vermiş olduğu avantaj ile, dar alanlarda ve tank ve benzeri tesis içlerinde rahatça gezebiliyor.

Önümüzdeki yıllarda etkisine daha fazla artıracak olan robotlar, insan hayatına daha kolay ve şirketlerin maliyetlerini daha az kılacak. Bu da robot endüstrinin büyümesindeki en önemli avantajı olacak. Firmalar insan çalıştırmak yerine daha yetenekli, hızlı ve işlevsel olan bu robotları tercih edebilirler. Bu açıdan insan gücüne ihtiyaç her geçen yıl daha da azalacak.

Sualtı robotlarının ülkemizde üretilip üretilmediğini soruyorsanız bildiğimiz kadarıyla üretilmiyor. Yakın bir zamanda da olacak gibi gözükmüyor. Bu iş için çok ciddi bir yatırım ve zamanla oluşacak know-how bilgisi gerekiyor. Tüm bu aşamaları biz yine bir anda yapmak isteyeceğiz (milli araba, uçak üretme konularında olduğu gibi), ama o kadar kolay olmayacaktır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz