Gerçekliği bilimsel olarak kanıtlanmış birbirinden şaşırtıcı 7 bilgiyi sizler için derledik. Bu yazı için belki de en güzel sözlerden birini Mevlana söylemiş;

Kendini okyanusta bir damla sanma! Bir damlanın içinde kocaman bir okyanussun.

Mevlana’nın bizlere aktardığı gibi insan kendi özünde yer alan mucizeleri görünce aslında okyanusun kendisi olduğunu anlayabiliyor. Şimdi bir damlanın içerisinde kocaman bir okyanus olduğumuzu hep beraber görelim.

1. Güneşten Plüton’a 17 Kez Gidip Gelecek Bir DNA Sarmalına Sahibiz!

İnsan genlerinde; her biri 2,5 milyona kadar nükleotid içerebilen 23 farklı DNA molekülü bulunmaktadır. DNA molekülleri açılım gösterdiklerinde ortalama 5.1 cm uzunluğa sahiptir. İnsan vücudunda yer alan ortalama 37 trilyon göz önüne alındığında bu uzunluk 2×1014 metreye ulaşmaktadır. Bu da Plüton’dan Güneş’e 17 kez gidiş dönüş yolculuğu anlamına gelir.

2. İnsan Vücudunda Bulunan Bakteri Hücresi Sayısı İnsan Hücresi Sayısından 10 Kat Fazladır

Şaşırtıcı değil mi? Bakteriler hakkında bir başka ilgi çekici bilgi öğrenmek istiyorsanız; buradan “Öldüğünüzde Vücudunuzu Ele Geçirenler: Bağırsak Mikropları” isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

3. Her İnsan Farklı Bir Parmak İzine Sahip Olduğu Gibi Farklı Dil İzine De Sahiptir

Milyarca insan şaşırtıcı bir şekilde farklı parmak izine sahip. Bu bilgiyi herkes biliyor. Ama farklı dil izine de sahip olduğunu biliyor muydunuz?

4. Yeni Doğan Bir Bebeğin Kemik Sayısı Olgun Bir İnsana Göre Daha Fazla

İnsan hayata ilk geldiğinde 350’ye yakın farklı kemikle gelir. Hayatının sonunda ise 206 kemiğe kadar düşer. Bunun altında yatan neden ise, zaman içerisinde kemiklerin birbiri ile kaynaşmasıdır.

5. Burnumuz 50.000’den Fazla Kokuyu Hatırlayabiliyor

İnsan burnu başlı başına bir mucizeyi oluşturuyor. 50.000’den fazla kokuyu hatırlaması inanılmaz bir mucize. Birçok araştırmanın kanıtladığı üzere anı (geçmişi, bir olayı, bir bilgiyi) hatırlamada en büyük etmenlerden birisi de kokudur.

6. Hapşırığımız 160 km Hızın Üstünde Etrafa Dağılır

Hapşırığımız o kadar hızlı bir şekilde ortama nüfuz eder ki bir mendil kullanmadığımız takdirde karşınızdaki insanları saniyenin altında bir sürede hapşırığınızla buluşturabilirsiniz.

7. Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Bluegene, İnsanın Saniyede Yapabileceği İşlem Sayısının Sadece Binde İkisini Yapabiliyor

Evet yanlış duymadınız. IBM firmasının ürünü olan süper bilgisayar Bluegene’in saniyede uygulayabildiği işlem sayısı ile insan beyni arasında inanılmaz bir fark var. Okyanusun içindeki bir damla gibi gözükse de aslında bir damlanın içindeki okyanus olduğumuzu kanıtlayan en önemli etmendir beynimiz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz