Yumurta Alerjisi Hakkında Bilgiler

İnsanlar zararlı olmayan bazı besinleri tükettikten sonra vücudu aşırı reaksiyon gösterir ve buna besin alerjisi denir.Yumurta, çocukların en çok alerji gösterdiği besinler arasında yer alır.Çocukların yaklaşık %1.5’inde yumurtaya karşı alerji gözükmektedir.

Yumurta Alerjisinin Belirtileri

Bu alerji yumurta veya yumurta içeren yemeği yedikten yaklaşık iki saat sonra görülür.

  • Egzamaya benzer deri reaksiyonları
  • Gözlerde sulanma ve kırmızılık
  • Bulantı, karın ağrısı, kusma ve ishal gibi gastrointestinal reaksiyonlar
  • Hırıltı, öksürük veya burun akıntısı gibi solunum yolu semptomları
  • Dudak dil ve boğazda şişkinlik
  • Anafilaksi

Sadece yumurtanın beyazına ya da sadece sarısına veya ikisine de alerjik olunabilir.Genellikle tavuk yumurtasına alerjisine olanlar diğer kuşların yumurtalarına da alerji gösterir.Fakat nadir olsa da sadece birine alerji gösterenler de vardır.

Kuş-Yumurta Sendromu Nedir? 

Bazı insanlar kuşlara alerji gösterdikten sonra yumurtaya da göstermeye başlar.Buna kuş-yumurta sendromu denir.Genelde evinde kuş  besleyenler (evcil hayvan olarak) onların tüyünü, pisliğini ve yumurtasını gördükten sonra alerji göstermeye başlarlar.

Yumurta Alerjisi Olanların Yaşamları

Yumurta alerjisine karşı henüz bir tedavi ortaya konmamıştır.Doktorlar, yumurta alerjisi olanların yanında taşıması için “epi pen” olarak bilinen bir enjektör verirler.

Bununla birlikte dışarıda bir şey yerken yemeğin içeriğini sürekli sormalılar.Yumurta alerjisi ile yaşamak düşünüldüğünde aslında çok ta kolay değildir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir