Yumurtanın Faydaları ve Bayat Yumurtayı Anlamanın Yöntemleri

Yumurta, anne sütünden sonra besleyici değeri en fazla olan besindir. Yapılan araştırmalar sonucunda yumurta proteini, insanlar tarafından yüzde yüz kullanıldığını ortaya koymuştur. Bunun sonucunda yumurta örnek bir protein olarak kabul edilmiştir. Büyüme ve  gelişme çağında olan çocuklar ve büyüme ve gelişme geriliği olan bireyler, anemi hastalarında ve beslenme yetersizliği olan bireyler için yumurta birinci derecede tüketilmesi gereken bir besindir.

A, D, E ve B vitaminleri bakımından zengindir. Demir ve magnezyum mineralleri açısından da çok zengindir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, kemiksel gelişiminde, beyinsel fonksiyonların kullanımında,  görme fonksiyonlarında oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Kişide alerjik problem yoksa, damar tıkanıklığı yoksa yada kolesterol sorunu olmayan insanlarda yumurta günde bir tane tüketilmesi gereken bir besindir. Eğer bu hastalıklara sahip ise bireyler, doktorların önerdiği şekilde yumurta tüketimini sağlamalılar.

yumurtaYumurta pişirildiğinde yapısında pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Bunlardan birincisi pişirilen yumurtanın sindirimi insan metabolizması açısından daha kolaydır. Biyotin isimli B vitamini pişirildiğinde vücut tarafından kullanımı artmaktadır. Yumurtanın mineral ve vitaminleri kayıplarının en fazla olduğu pişirme çeşidi kızartmadır. Kızartma yöntemi ile yapılan yumurtalarda serbest radikaller ortaya çıktığı için bağışıklı sisteminin zayıflamasına neden olur. Ayrıca kızartma kilo kontrolü açısından da tavsiye edilmeyen bir pişirme çeşididir. Haşlama yöntemi ile pişirme en çok tercih edilen ve yumurtanın vitamin ve minerallerinin korunduğu bir pişirme çeşididir.

Yumurtanın Bayat Ya Da Taze Olduğunu Anlamak

Yumurtanın tazeliğini anlamak için yumurtanın hava boşluğunun genişliğini ölçmek gerekir. Bayat yumurtalarda on iki milimetrenin üzerinde hava boşluğu vardır. Bunu anlamak için ışığa tutmak gerekir. Yumurtalar bayatladığında ağırlığı azalmakta ve su kaybederek  hafiflemektedirler. Yumurtalar kırk beş  gram altında ise bayatlıktan şüphe edilmelidir. Bir litre suya yüz gram su katarak yumurtaları içine attığımızda su üzerinde kalan yada yüzen yumurtalar bayat olduğu anlaşılır. Bayatlayan yumurta da ortaya çıkan bileşikler yumurta da nahoş bir koku oluştururlar bu da yumurtanın bayatladığının bir göstergesidir. Yumurta kullanmadan önce yıkamak gerekir. Üzerinde oluşan mikroplarda arındırmak gerekir. Yumurta yıkadıktan sonra ellerimizi de sabunlayarak yıkamamız gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir