Yurt Dışı Seyahati İçin Yapılması Gerekenler

0
1359

Yıllardır hayal ettiğiniz tatile, geziye, ya da eş dost ziyareti için yurt dışına çıkacaksınız. Peki, tüm hazırlıklarınız tam mı?

Öncelikle seçtiğiniz ülkenin vize uygulamasına dahil olup olmadığını kontrol edip vize işlemlerinizi gerçekleştirin. Daha sonra pasaportunuzun süresinin geçerliliğini kontrol edin. Pasaportunuz da tamamsa biletinizi rezerve edin ve artık işin en keyifli anına geçebilirsiniz.

yurt-disi-seyahat-imkani

Gideceğiniz ülke seçimini kendi zevklerinizi göz önüne alarak seçin. Deniz turizmi mi yapmak istiyorsunuz, tarihi yerler mi görmek istiyorsunuz, mistik ya da egzotik bir bölge mi tercih etmek istiyorsunuz karar verin. Eğer gideceğiniz yere bir tur şirketi ile gitmiyorsanız o ülke hakkında blogları okursanız seyahatiniz çok daha kolay geçecektir. Daha önce gezip deneyimlerini paylaşmış olan kişilerden ufak tüyolar öğrenmek gideceğiniz yerde size kolaylıklar sağlayacaktır. Planınız şehrin altını üstüne getirip her yeri gezmekse yanınıza sadece bir sırt çantası alın ve özgürce dolaşın. Gideceğiniz ülkenin görülmesi gereken yerleri hakkında araştırma yapıp bir liste hazırlayın, ulaşım ağı hakkında bilgi edinin ve en önemlisi para birimini öğrenin. Bilmediğiniz bir dilin konuşulduğu yere seyahat edeceksiniz küçük kılavuzlar alın. Kullandığınız iletişim araçlarının aktif olabilmesi için yurtdışı dolaşımını açtırın.

Gitmeden önce otelleri, yurtları araştırın hatta sosyal medya uygulaması ile evine misafir eden kişiler mevcut. Böyle bir şeye cesaret ederseniz mutlaka sıkı bir araştırma yapın sonra kötü sürprizlerle karşılaşmayın.

yurt-disi-vize-uygulamasi

Bavulunuzu (çantanızı) hazırlarken mutlaka mevsim koşullarını göz önüne alın. Kişisel bakım malzemelerinizle birlikte medikal eşyalarınızı (ağrı kesici, pastil vb. ) da yanınıza alın. Gideceğiniz ülkedeki Türk temsilciliklerin iletişim bilgilerini not defterinize not edin. Her ihtimale karşı yanınızda bulunmasında fayda var. Tüm bunları yurtdışında fayda sağlaması için yaparken, seyahate çıkmadan önce evinizdeki gaz, şalter ve su vanalarını kontrol edip çıkın. Artık kamera, fotoğraf makinesi ile o müthiş anılarınızı kaydetmek için hazırsınız.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz