Yüzme Sporunun Vücuda Faydaları

Yüzme Sporunun Vücuda Faydaları

Yüzme, herkesin sürekli olarak yapamadığı, genel olarak tatile gittiklerinde 3-5 gün veya 1-2 hafta ile sınırlı olan bir spor olmaktadır. Ancak düzenli bir şekilde havuzlarda veya uygun ortamlarda yapıldığı takdirde vücuda ve insana birçok faydası bulunan bir spor olmaktadır. Yüzme olayı kas-iskelet sistemine olumlu yönde bir etki yapmaktadır. Yüzme sporu, gerilebilme ve kasılabilme yeteneğine sahip olan liflerden oluşan kas dokularının da gelişmesine yardımcı olmaktadır. Vücudumuzda hareket edebilme ve bazı eylemleri gerçekleştirebilme adına çok önemli bir yere sahip olan kas dokusu 3 bölümden oluşmaktadır. Önce bu kas dokularını hep birlikte bir tanıyalım, daha sonra da yüzmenin bu dokular üzerindeki faydalarından bahsedelim.

yüzmenin faydaları

 1. İskelet Kasları: İskelet kasları vücudun hareket etmesini sağlayan kas dokusu olmaktadır. Egzersiz ve antrenmanlar ile oluşan değişiklikler en çok iskelet kaslarında görülmektedir. Vücudun % 85’lik bir kısmını oluşturan iskelet kasları hareket için gerekli olan gücü sağlamaktadırlar. Bu kasların % 75’i sudan, % 20’si proteinden, geri kalan kısmı da karbonhidrat, yağ ve minerallerden oluşmaktadır. İskelet kasları vücutta beyaz ve kırmızı kas olmak üzere iki gruptan oluşmaktadırlar. Beyaz kaslar, kırmızı kaslardan daha çok kasılmaktadırlar. Beyaz kaslar daha çok bir eylem veya iş gerektirmeyen bölümlerde yer almaktadırlar.
 2. Düz Kaslar: Uzun süreli olarak gerçekleşen eylemlerde bulunurlar. İç organların yapısın yer alan bu kaslar, kişinin isteği dışında çalışmaktadır.
 3. Kalp Kasları: Düzenli olarak faaliyette bulunan bu kaslar, kişinin isteği dışında çalışmakta ve kalpte yer almaktadırlar.

Hem eğlenceli, hem de serinletici bir spor dalı olan yüzme, zihinsel ve fiziksel olarak sağladığı faydalarının yanı sıra, bütün bu kas dokularını çalıştırmada ve geliştirmede de birçok yarar sağlamaktadır. Yüzme sporunun kas dokularına yaptığı faydalar aşağıda sıralanmaktadır:

 • Kişiye dayanıklılık ve esneklik sağlar.
 • Adeleleri geliştirir ve kişinin dengesini oluşturur.
 • Kalp kaslarını çalıştırarak, kalbi güçlendirir.
 • Varis hatalığına çare olmaktadır.
 • Vücudun kan dolaşımını düzenler.
 • Kiloların kontrol edilmesini sağlar ve yağ tabakasının oluşmasını engeller.
 • Kas zayıflamalarına kesin çözüm getirir. Kaslar tedavi eder.
 • Büyük bir enerji potansiyeli vardır.
 • Fiziksel olarak da kişinin fit bir görünüme kavuşabilmesine yardımcı olur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir