Yüzyüzeyken Konuşuruz Kimdir?

0
938

‘’(…) Madem öyle lafı uzatmaya gerek yok ben mi öleyim yoksa ateş edecek misin?’’ Evet, girdiğiniz müzik evinde ya da cafe de sıkça duyduğunuz ve bünyenize dokunan bu sözlerin sahibi genç grup Yüzyüzeyken Konuşuruz.

yuzyuzeyken-konusuruz-konser

Vokalde Kaan Boşnak’ın olduğu grup 2011 yılında kurularak şarkılarını sosyal medyadan duyurmaya başladılar. Parçaları sevilmeye başlanınca 2013 yılında sözlerinin çoğu Kaan Boşnak’a ait Evdekilere Selam albümü çıktı. Grup kitlelere bestelerindeki yalınlıkları ile ulaşıyor ve sözlerindeki içtenlikle cezbediyor. Kaan Boşnak’ın konuşurmuş gibi şarkı söylemesi grubun ismiyle örtüşür cinsten. Bu da dinleyicileri samimi bir ortamla karşılaştırıyor. Yeditepe Üniversitesi’ndeki öğretim görevlisi Hakan Özer’in videolarını izleyerek keşfettiği bu grup gençlerin alternatif müzik açlığını giderdi.

yuzyuzeyken-konusuruz-son-kaan-bosnak

Grup 2011 yılında Kaan Boşnak ve Engin Sevik tarafından kuruldu. İlk kurulduğu aşamada klavyede olan Engin Sevik gruba yeni üyelerin dahil olması ile birlikte gitara geçti. Grubun ismi Boşnak’ın ise akustik performansları çeken bir arkadaşları ile internette grup ismi tartışırken daha sonra yüzyüzeyken konuşuruz demesiyle ortaya çıkmış. Grup sahnede doğaçlama yapabilen ve bunu yaparken dinleyicisini sıkmayan bir grup. Singer/song writer algısını karşı tarafa tam anlamı ile geçirebiliyorlar. Günlük olağan olayları şarkılarında basit şekilde gösteriyorlar. Grup konserlerinde dinleyicilerin dikkatini bozmamak için müziğe ara vermeden devam eden bir doğaçlama tekniği geliştirmiş. Vokal ve gitar sahnede kaldığında diğerleri mola veriyor bu süre içinde her şey doğaçlama gelişiyor. Onlar sahneye döndüğünde bu sefer gitar ve vokal ara veriyor yine doğaçlama müzik devam ediyor. Yani konserlerinde müzik hiç susmuyor.

yuzyuzeyken-konusuruz-konser

Bu genç ve özgün grup değişik teknikleri ile son yılların en sevilen gruplarından biri oldu. Üniversite şehirlerinde yaptıkları küçük konser turları büyük ilgi görüyor. Konserine giden kimseden kötü yorum duymuyorsunuz.  Her bir şarkısındaki her bir sözü ayrı bir yere koyarak dinlediğiniz bu adamlar ciddi anlamda içinize dokunuyor.  ‘’(…) tartışmaya açık bıraktım çayın altını…’’

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz