Zaman Algısı

Zaman, bir anı başka bir an ile karşılaştırdığımızda çıkan algıdır. Balkondan dışarı baktığımızda yolda gördüğümüz bir adam ile o adamdan sonra geçen başka bir adam arasında belli bir süre geçmektedir. İşte bu süre bize zaman algısını gösterir. Bu iki bilgiyi kıyaslayarak zaman algısına ulaşırız. Bu bilgilere zihnimiz sayesinde ulaşırız. Zaman tamamen bizim algılarımız ile ve algılarımızı kıyaslayarak oluşan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mesela okula başladığımız günü düşündüğümüzde şu an üniversitede okuyorsak eğer, bu iki anı kıyasladığımız zaman uzunluk ve kısalık olarak geçen süre hakkında da bilgiye ulaşırız. Aslında bu bilgi beynimizde oluşan kıyastan gelen bir histir. Kıyas yapılmazsa zaman kavramı da olmaz ve sadece bulunduğumuz an mevcut olur. İnsanın hafızası olmasaydı bu tür kıyaslamalarda yapılmazdı ve zaman algısı oluşmazdı. Sadece bulunduğumuz anı yaşardık.

zaman algısı

Zaman kavramı mutlak bir gerçek değildir. Göreceli bir kavramdır. Zaman algısı konusunda göreceli olduğunu anlamak istiyorsak en çok rüyalar ile anlayabiliriz. Rüyalar saatlerce sürmüş gibi gelmektedir. Sanki birkaç gün geçirmiş gibi hissedebiliriz bazen. Halbuki birkaç saat süren bir olaydır. Burada zaman algısını daha net görürüz.

Aslında zaman kavramının göreli bir algı olduğunu on dört yüzyıl önce Kuran-ı Kerim bizlere haber vermektedir. ‘’Sizi çağıracağı gün, O’na övgü ile icabet edecek ve dünyada pek az bir süre kaldığınızı zannedeceksiniz.’’ (İSRA SURESİ 52)

Kuran-ı Kerim insanların zaman algılarının çok farklı olduğunu göstermektedir. Çok kısa olan bir süre çok uzun olarak algılanabilmektedir. Aynı şekilde çok uzun süre, kısa olarak da algılanmaktadır.

Einstein’ın Genel Görecelik Kuramı ile zamanın bir algı olduğu doğrulanmıştır. Einstein’a göre bireyin yaşantıları bize bir olaylar dizisi şeklinde düzenlenmiş olarak görünür. Bu diziden hatırladığımız olaylar daha önce ve daha sonra ölçüsünde sıralanmış gibidir.

Zaman gerçekte nasıl akmaktadır bunu bilemeyiz. Zaman algısı izafidir. Mesela depremde saniyeler süren bir olayı ele aldığımızda 45 saniye süren deprem hadisesi o anı yaşayanlar için sanki dakikalar geçmiş gibi gelebilir. Ya da çok sevdiğimiz biri ile sohbet ederken zaman nasıl geçti anlayamadık deriz. Çünkü bizim için o an çok kısa olarak algılanmıştır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir