Zatürre Tedavisi

Beslenme zatürreenin en önemli tedavi kısımlarından biridir. Bunun dışında yeterli sıvı alınması gerekir. Günde bir buçuk , iki litre su tüketmek gerekir. Suyun dışında portakal suyu, greyfurt suyu, havuç suyu gibi gıdaları almak zatürre tedavisinde önemlidir. Bunların  dışında beslenme çok önemli bir gıda olan tavuk suyu çorbasının faydası ispatlanmıştır. Vücuda yayılan ve bize hastalık yaratan kimyasal maddeleri yok eder.

Zatürrenin en bıktırıcı şikayetlerinden bir tanesi öksürüktür. Bronşlardaki aşırı tahribata bağlı bir durumdur. Zatürre teşhisi konulan hastaya antibiyotik verilir. Öksürük bu şekilde geçer. Öksürük şuruplarının yada öksürük haplarının da faydası olabilir. Eğer bunlar işe yaramazsa içinde kortizon içeren ilaçlarda verilebilir.

zatürre

Zatürrenin tedavisi kişinin yaşına göre, kişinin risk faktörlerine göre değişir. Basit zatürre, hastaneye yatırılmak zorunda olan zatürre, yoğun bakıma yatırılmak zorunda olan zatürre. Kişinin risk durumlarına göre antibiyotik verilir.

Zatürrenin teşhis edilebilmesi için kişinin belli bulgularla doktora gelmesi gerekir. Ateş, nabzın fazlalığı, terleme, nefes darlığı, göğüs ağrısı kişiyi doktora getirmesi gereken belirtilerdir. Akciğerde bir bozukluk görülürse zatürre olma olasılı vardır. Akciğer filminde görülmeyen durumlarda bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekir.

Zatürreden korunmak için kişinin kendisine iyi bakması gerekir. Klimalı bir yerden dışarı çıkıp tekrar içeri girmek bir  takım mikrobik riskler artar. Vücut direncini düşürmemek gerekir. Vücut direncini düşüren en büyük faktör sigara ve alkoldür. Şeker hastalığı olan kişilerin şekerini iyi kontrol etmeleri gerekir.

Grip aşısı kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı olan kişilerin her yıl yaptırması gereken aşıdır. Zatürre aşısını ise koah hastalığı olan, kalp hastalığı olan, kronik akciğer hastalığı olan kişiler yaptırmalıdır. Bu aşı 5 yılda bir yapılmaktadır. Şeker hastalığı, böbrek hastalığı olan, dalağı çıkartılmış kişilerin zatürre aşısını yaptırmaları gerekir.

Yurtdışında zatürre aşısının önerilen başlama yaşı 65’tir. Ancak Türkiye’de insanların batıya nazaran daha yıpranmış oldukları kabul edilir. Bu nedenle de 55 yaşın üzerinden itibaren Türkiye’de bağışıklığın zayıflamaya başladığı kabul edilir. 55 yaş üstü kişiler her 5 yılda bir iki defa zatürre aşısı yaptırmalıdır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir